Издвојено готово двеста хиљада евра за куповину кућа најугроженијима у десет општина у Србији

Издвојено готово двеста хиљада евра за куповину кућа најугроженијима у десет општина у Србији

25.04.2023.

Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије и начелници десет општина потписали су данас споразум о сарадњи за реализацију пројекта „Реинтеграција повратника по споразуму о реадмисији из Немачке и других земаља ЕУ кроз обезбеђивање трајних стамбених решења“ у износу од 193 хиљаде евра. Потписивању споразума, у Палати Србија, присуствовала је и Даниела Функе директорка Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ.

Средства за реализацију пројекта су одобрена за десет градова/општина – Кикинда, Кула, Суботица, Зрењанин, Нови Сад, Суботица, Бор, Краљево, Нови Београд, Обреновац и Сурдулица након Јавног позива, који је расписао Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије почетком марта 2023. године.

Максимални износ средстава намењених за куповину сеоске куће са окућницом, односно одговарајуће непокретности за становање, по јединици локалне самоуправе, износи 4.528.925 динара, а максимални износ средстава који јединица локалне самоуправе додељује по породичном домаћинству је 1.509.641 динар.

'' Циљ овог Пројекта је да допринесе пуној друштвеној реинтеграцији повратника по споразуму о реадмисији, обезбеђивањем трајног стамбеног решења, уз пружање подршке корисницима Пројекта у остваривању других права и услуга кроз упућивање на друге мере и подршку. Настојаћемо да помогнемо локалним самоуправама да се  оснаже како би боље служиле својим грађанима и допринеле одрживом развоју својих заједница. Овим пројектом који траје до краја јула стамбено ће бити збринуто укупно 15 породица повратника по споразуму о реадмисији. Поред стамбеног збрињавања, активности пројекта су такође усмерене на пружање додатне подршке повратницима која укључује саветовање и упућивање на друге социо-економске мере које нуде друге организације и партнери, како би се обезбедила свеобухватна и одржива интеграција, те спречила поновна миграција. У току 2022. године према евиденцији Комесаријата за избеглице и миграције, преко Канцеларије на аеродрому регистровано је укупно 605 (86 породица) лица повратника по основу споразуму о реадмисији '' изјавила је комесарка Станисављевић.

Реализација Пројекта „Реинтеграција повратника по споразуму о реадмисији из Немачке и других земаља ЕУ кроз обезбеђивање трајних стамбених решења” је омогућена уз подршку глобалног програма Немачке развојне сарадње „Миграције за развој“ који у Србији спроводи Немачка организација за међународну сарадњу.

Директорка Канцеларије ГИЗ у Србији, Даниела Функе, изјавила је да се повратници суочавају са различитим изазовима, а један од најтежих је (поновно) оснивање домаћинства. Активно ангажовање свих заинтересованих страна од суштинског је значаја за подршку најугроженијим категоријама повратника у складу са Споразумом о реадмисији у социо-економској реинтеграцији пружањем координационог одговора свих релевантних националних институција.

„Немачка развојна сарадња је била и наставиће да пружа пуну подршку нашим партнерима у Србији у обезбеђивању мера реинтеграције како би се побољшао социо-економски положај повратника, али и других угрожених група локалног становништва у ризику од могућих миграција. Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије као кључни национални ауторитет у овом питању може се ослонити на подршку ГИЗ-а у процесу постављања стратешког курса“, истакла је Функе.

Глобални програм „Миграције за развој“ део је шире иницијативе немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој, која промовише одрживу реинтеграцију повратника и останак у матичној земљи стварањем могућности за достојанствен рад и живот у њој. Програм у Србији спроводи Немачка организација за међународну сарадњу.