Комесар Цуцић учествовао на првом Међународном прегледном форуму о миграцијама у седишту УН у Њујорку
20.05.2022.
Комесар за избеглице и миграције Владимир Цуцић говорио је на првом Међународном прегледном форум о миграцијама који је одржан од 17. до 20. маја 2022. године у седишту Уједињених нација у Њујорку.
Обраћајући се предстсвницима земаља учесница у пленарном делу комесар Цуцић је потврдио посвећеност Републике Србије заштити људских права када је реч о односу према миграцијама.
- Србија је већ показала да су наш законодавни оквир и његова примена оријентисани на људе, са значајним акцентом на потребе угроженог становништва, посебно жена, деце и старих. Приступ целе Владе и целог друштва дубоко су уграђени у наш систем управљања миграцијама. У том смислу, поштовање људских права миграната био је водећи принцип у суочавању са мигрантском кризом без преседана са којом се Србија, заједно са остатком Европе, суочила пре неколико година, рекао је Цуцић.
Он се, у име Републике Србије, захвалио Генералном секретару Уједињених нација, Мрежи Уједињених нација за миграције, као и свим партнерима који су посвећени остваривању највиших могућих стандарда и нашој одговорности да заштитимо мигранте и заједнички циљ - стварање света који препознаје њихове потребе.
- Република Србија је историјски била земља чији су се грађани исељавали у развијеније земље тражећи могућности за запослење. Истовремено, Србија је домаћин великом броју људи који су крајем прошлог века били приморани да беже од оружаних сукоба на Балкану. Однедавно смо постали транзитна земља за мигранте са других континената који траже бољи живот за себе и своје породице у Европи. Ова миграцијска динамика нас је научила да поштујемо сваку особу, да заштитимо оне којима је потребна и да дамо све од себе да нађемо решења за проблеме са којима се суочавају. Стога је Република Србија подржала Глобални договор о миграцијама и марљиво ради на његовој примени, истакао је комесар Цуцић.
- Желим да истакнем - наставио је даље Цуцић - да је Србија постигла значајан напредак у реализацији циљева Глобалног договора о миграцијама захваљујући нашој међународној сарадњи, активном учешћу у низу глобалних и регионалних иницијатива и заједничком раду са различитим агенцијама Уједињених нација. Додатни напредак постигнут је у оквиру нашег процеса придруживања ЕУ. Ипак, желимо да упутимо апел да се заједнички бавимо ризицима који проистичу из последњих сукоба и криза, јер брига о потребама нових таласа миграната може утицати на наше напоре да нађемо решење за раније расељена лица. Не сме се дозволити да занемаримо потребе било ког расељеног лица. Неутврђивање узрока и спречавање избијања нових криза, не само да ће произвести нове миграторне притиске, већ ће имати значајне економске последице које би могле да угрозе већ постигнуте резултате. Овај неуспех би довео до дубљих неједнакости, а самим тим и ојачао препреке миграцијама и мобилности.
Он је нагласио да Република Србија има намеру да оствари све циљеве постављене у Глобалном договору о миграцијама. Позивао је све државе чланице и партнере да подрже земље које се суочавају са сталним миграционим притисцима и разним политичким и економским изазовима у њиховом настојању да развију и имплементирају политике и праксе које ће омогућити поштовање људских права, елиминацију дискриминације, пружање развојних могућности за мигранате и да кроз миграцију нико не остане незбринут.
Догађају у Њујорку присуствоивала је и заменица комесара Светлана Велимировић која је учествовала у низу округлих столова где је искористила прилику да представи добре праксе у прикупљању података о миграцијама и приступу услугама ирегуларним мигрантима у транзиту кроз Србију.
Први Међународни прегледни форум о миграцијама омогућио је размену добрих пракси у спровођењу Глобалног договора о миграцијама, разматрање позитивних али и критичних аспеката миграција и био место где су чланице могле да презентују своје планове за примену Глобалног договора о миграцијама.
Први Међународни миграциони Форум била је и прилика за разраду свих тачака Глобалног договора о миграцијама, као и осмишљавање ефикасног процеса управљања миграцијама и јачања међусобне сарадње, јер миграциони Форум подразумева размену на високом нивоу, али и стручне размене на оперативном нивоу.