Комесарка Наташа Станисављевић за Дневник у РТС-у о миграцијама у Републици Србији

Комесарка Наташа Станисављевић за Дневник у РТС-у о миграцијама у Републици Србији

14.09.2023.

Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије Наташа Станисављевић је за дневник РТС-а говорила о тренутном стању када су у питању мигранти у Републици Србији, као и о јучерашњој акцији коју је спровело Министарство унутрашњих послова када је у питању релоцирање лица у Центре којима управља Комесаријат.

Уз помоћ заједничког рада Комесаријата за избеглице и миграције и Министарства унутрашњих послова Републике Србије, безбедносна ситуација у Прихватним центрима је на највишем нивоу.

„Грађанима Републике Србије јучерашња акција може показати да Министарство унутрашњих послова не дозвољава да ико крши и ремети законе  Републике Србије, а да ми као Комесаријат имамо довољно капацитета да сва лица која бораве ван центара, адекватно збринемо у Прихватним центрима. Сва лица која су релоцирана су упућена у више центара  којима руководимо, а то су: Центар за азил Сјеница, Тутин, Крњача и Прихватни центар Прешево. Приликом релокације и одабира диспозиције у обзир су узимани принципи нераздвајања породица и засебног смештаја самаца. Све државне институције координишу активностиа у циљу што ефикаснијег управљања миграцијама и заштите безбедности грађана Србије“ , истакла је комесарка Наташа Станисављевић.

Тренутно у Републици Србији у десет градова постоји укупно 18 прихватних центара. У центрима је тренутно смештено 3.203 лица, а Комесаријат располаже капацитетима од 5.755 места у чврстим објектима.

У овом моменту, најзаступљеније државе порекла миграната су:  Авганистан, Сирија, Мароко, Пакистан. У Србији није забележено повећање броја миграната у односу на 2022.годину.  

Република Србија је чланица бројних светских, европских и регионалних тела која се старају да обезбеде праведне услове за интеграцију миграната сходно међународним, европским и националним прописима. Из тог разлога, Србија усклађује своју визну политику са политиком Европске уније, као земља кандидат.
Према информацијама  Европске  агенције за заштиту граница и обала (ФРОНТЕКС) закључујемо да је кроз западно-балканску руту, у периоду од Јануара до Јула 2023. године,  прешао мањи број миграната у односу на 2022.годину, у процентима мање 26%. Појачана контрола граница је у интересу не само држава које се налазе на такозваној миграторној рути, већ и самих миграната који желе регуларно да ступе на територију неке земље и затраже азил.

'' Политика се неће мењати када је у питању број Прихватних центара и Центара за азил и тражиоце азила и није планирано повећање броја прихватних центара.  Република Србија наставља одговорно да брине о обезбеђивању капацитета за смештај миграната и тражилаца азила у складу са потребама као и до сада“, закључила је комесарка за избеглице и миграције Наташа Станисављевић