Локалне заједнице припремају се за управљање миграцијама на локалном нивоу
11.03.2022.У сарадњи Комесаријата за избеглице и миграције (КИРС) и глобалног програма Немачке развојне сарадње “Миграције и дијаспора” (ПМД) који у Србији спроводи ГИЗ, обезбеђена је подршка за припрему локалних планова за управљање миграцијама за 18 изабраних локалних самоуправа. С тим у вези, у петак, 11.03., одржан је други дан обуке пројектних тимова за израду локалних планова у општинама Поморавског и Севернобанатског округа, у Тренинг центру за миграције КИРС-а у општини Пландиште.
Поменути окрузи суочавају се са проблемом смањења становништва узрокованим традиционалним исељавањем у иностранство, углавном у западну Европу.
„На основу Стратегије о економским миграцијама РС (2021-2027), а чију израду су подржали КИРС и програм ПМД, приступило се изради и ревизији ЛАП за општине и градове. КИРС подржава локално акционо планирање још од 2008. године јер оно представља спону између јединица локалних самоуправа и националног стратешког оквира и одражава актуелне потребе локалне заједнице. На основу идентификованих потреба приступа се изради плана који има за циљ да унапреди положај избеглица, интерно расељених лица и повратника по споразуму о реадмисији, тражилаца азила и миграната у потреби. Такође, план предвиђа и мере за смањење одлива становништва и праћење унутрашних миграција уз коришћење потенцијала дијаспоре“, истакла је Сандра Илић, координаторка у КИРС-у.
Према статистици Европске уније о међународним миграцијама процењује се да је 2019. године било 2,7 милиона имиграната у ЕУ из земаља које нису чланице ЕУ, док је Немачка пријавила највец́и укупан број имиграната (886.300) у истој години. Становништво је мигрирало због економских, еколошких, политичких или друштвених фактора присутних у земљи порекла.
„Локални акциони планови утврђују потребе различитих категорија миграната и предвиђају, између осталог, мере и активности локалне самоуправе, када су у питању унапређење сарадње са дијаспором, регуларне миграције, повратак и реинтеграција, затим родна равноправност, једном речју свеукупно побољшање процеса управљања миграцијама на локалном нивоу“, рекла је Даниела Костадинова, пројектна менаџерка програма ПМД.
Предвиђена подршка у оквиру ПМД програма обухвата обуку тимова у свакој локалној заједници који ће радити на изради акционих планова, а након обуке, следи консултантска подршка. Један општински тим састављен је од повереника за избеглице, чланова локалних савета за миграције, затим осталих представника локалних самоуправа, миграционих сервисних центара, канцеларије за локални развој, као и осталих важних чинилаца у локалној заједници за управљање миграцијама на локалном нивоу.
„Обука нам је била веома корисна због израде новог локалног акционог плана за општину Ћуприју, са обзиром на то да је стари већ истекао. На основу локалног акционог плана се даље аплицира за новчана средства за побољшање положаја избеглих и осетљивих група, као и њихову укљученост у друштвени живот заједнице. Такође, локално планирање нам је битно и ради економских миграција на локалу, за препознавање људи који би остали и затим њихово економско оснаживање“, истиче Робертино Станојловић, Повереник Општине Ћуприја.
Процес припреме планских документа обухвата и општине Зајечарског и Борског округа, који су обуку прошли у децембру 2021. године.