Локално планирање за управљање миграцијама приоритетно у Општини Ћуприја
07.04.2022.
Општина Ћуприја једна је од општина које су се укључиле у израду локалног акционог плана (ЛАП) за управљање миграцијама на локалном нивоу уз подршку Комесаријата за избеглице и миграције (КИРС) и глобалног програма Немачке развојне сарадње “Миграције и дијаспора” (ПМД) који у Србији спроводи ГИЗ.
Овим поводом, у просторијама Општине Ћуприја, 7. априла организована је инфо-сесија за представнике релевантних локалних институција са циљем размене мишљења и података на тему управљања миграцијама. Међу поменутим представницима нашли су се они из општине, Савета за миграције, Црвеног Крста, Полицијске управе, Националне службе за запошљавање и Центра за социјални рад.
Локални акциони планови као стратешки и акциони документи у фокусу имају теме које су од развојног значаја за локални ниво као сто су укључивање сарадње са дијаспором, родне равноправности, регуларне миграције, повратак и реинтеграција.
"Миграције представљају велики изазов савременог доба. Задатак је да се ажурирањем већ постојећих локалних акционих планова, који се односе на управљање миграцијама, унапреде ови процеси на локалну ", рекао је Михаило Томашевић из Комесаријата за избеглице и миграције.
„Мапирање потреба и процена угрожености приоритетних група свакако ће допринети изради миграционог профила на нивоу јединица локалне самоуправе, што је активност коју КИРС планира да спроведе у наредном периоду. Ово ће значајно допринети планирању адекватних миграционих политика на локалу али ће подаци бити од користи и осталим заинтересованим актерима који се баве анализом миграционих токова“, објаснио је Милан Тимотијевић, координатор у КИРС-у.
У складу са Законом о управљању миграцијама РС, као и недавно усвојеним Акционим планом (2021-2023) за спровођење Стратегије о економским миграцијама РС (2021-2027), јединицама локалних самоуправа препоручено је доношење или ревизија ових аката.
„ Надамо се да ћемо уз подршку КИРС-а и ГИЗ-а израдити нови стратешки документ како би се у већој мери користили позитивни ефекти које регуларне миграције и укључивање дијаспоре имају на друштвени и економски развој. Тренутно на територији Општине Ћуприја борави 769 интерно расељених лица и избеглица по евиденцији повереника за избеглице и Црвеног крста. Циљ је да им се додатно помогне кроз куповину кућа, грађевинског материјала и доходовних активности“, истакао је Робертино Станојловић, повереник у Општини Ћуприја.
У оквиру програма ПМД у сарадњи са КИРС-ом обезбеђена је обука и консултантска подршка општинским тимовима који раде на изради ЛАП-ова у 17 општина Поморавског, Севернобанатског, Зајечарског и Борског округа. Одабрани окрузи имају дијаспору као водећи економски фактор у локалним заједницама. Процењује се да изван Републике Србије живи између 4,5 и 5 милиона припадника дијаспоре, који су у 2019. години послали више од 4 милијарде УСД, што је 7,8% националног БДП-а.