Нови акциони план у Општини Параћин о управљању миграцијама
12.04.2022.
Комесаријат за избеглице и миграције наставио је одржавање инфосесија о изради локалних акционих планова о управљања миграцијама. Општина Параћин добиће нови ЛАП, чија израда ће бити спорведена уз подршку глобалног програма Немачке развојне сарадње “Миграције и дијаспора” (ПМД) који у Србији спроводи ГИЗ.
Овим поводом, 12. априла организована је консултативна инфо-сесија за представнике релевантних локалних институција у општини Параћин са циљем размене мишљења и података на тему управљања миграцијама. Међу учесницима били су представници Општине, Савета за миграције, Црвеног Крста, Канцеларије за локални економски развој, Националне службе за запошљавање, Општинске стамбене агенције и Центра за социјални рад.
„Планирање адекватних миграционих политика на локалу је веома важно за локалне заједнице како би се утврдиле стварне потребе и приоритети рањивих категорија, као и предвиделе нове категорије миграната. Потенцијал који дијаспора има за локални економски развој општине је такође један од значајних аспеката обухваћених локалним акционим плановима“, истакао је Милан Тимотијевић, координатор у КИРС-у.
У складу са циљевима одрживог развоја УН-а, већи фокус током израде ових акционих планова ставља се на сарадњу са дијаспором, а српска се процењује и на до 5 милиона.
„Последњи подаци говоре да је велики број младих лица напустило Општину Параћин због проблема са проналажењем посла. Од раније регистрованих 18.000 радних места, имамо драстичан пад запослености на само око 4.500 тренутно запослених. Локални акциони план за управљање миграцијама ће нам помоћи да креирамо политику која би била усмерена ка томе да се млади врате, а да са привлачењем нових инвестиција омогућимо нова запослења. Сарадња са дијаспором је један од циљева Општине и мере ове сарадње биће предвиђене и у изради локалног акционог плана“ истакао је Заменик председника Општине Параћин, Милан Симић.
„У складу са недавно усвојеним Акционим планом (2021-2023) за спровођење Стратегије о економским миграцијама РС (2021-2027), предвиђене су едукативно-промотивне кампање које ће указати на развојни потенцијал миграција за локалне заједнице. Један од циљева ових инфо-сесија јесте даље јачање партиципативног приступа у изради и спровођењу локалних планова. Али и размена искустава са суседним општинама која већ постоји између општине Параћин, Ћуприја и Јагодина”, објаснила је Даниела Костадинова, пројектна менаџерка програма ПМД.
Локални акциони план (ЛАП) за миграције је стратешки документ који у фокусу има теме које су од развојног значаја за локални ниво као сто су регуларне миграције, укључивање аспеката родне равноправности, повратак и реинтеграција. Процес израде ЛАП-ова за локалне самоуправе у Србији почео је 2008. године, а већина усвојених планова је истекла 2019. године или раније.