Одржане три регионалне радионице у оквиру консултација у процесу израде ''Програма за интеграцију повратника по основу Споразума о реадмисији за период 2024-2026''

Одржане три регионалне радионице у оквиру консултација у процесу израде ''Програма за интеграцију повратника по основу Споразума о реадмисији за период 2024-2026''

20.10.2023.

Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије је у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (UNDP) организовао три регионалне радионице, у Нишу, Новом Саду и Београду, у оквиру консултација у процесу израде ''Програма за интеграцију повратника по основу Споразума о реадмисији за период 2024-2026''.

Консултативни процес је организован у оквиру пројекта '' Јачање националних и локалних система за подршку делотворној друштвено-економској интеграцији повратника на Западном Балкану'', који финансира Европска унија.

Циљ радионице је да се кроз консултативни процес за заинтересованим странама, уз учешће представника цивинлог друштва, као и представника рањивих група из повратничке заједнице, кроз реализацију три регионалне фокус групе, допринесе бољем планирању и припреми новог националног програма Комесаријата за избеглице и миграције за реинтеграцију повратника по основу Споразума о реадмисији за период од 2024-2026 године. Програм за реинтеграцију повратника по основу Споразума о реадмисији је важан механизам подршке повратничкој заједници у Србији и кључан плански и стратешки документ у погледу социјалне и економске реинтеграције повратника.

Милош Михајловић, начелник одељења за примарни прихват и остваривање права повратника по реадмисији Комесаријата истакао је да треба ојачати комуникацију између националног и локалног нивоа до самих крајњих корисника.

''Циљ ових консултација је да окупимо ромске активисте, организације цивилног друштва и све релевантне институције које су најбоље упознати са споразумом реадмисије и који најбоље знају проблеме са којима се повратници суочавају. На радионицама смо имали изузетне импуте за будући програм, и нама је циљ да све те мере које смо чули од представника организација цивилног друштва и ромских активиста буду имплементирани у овај програм и да на тај начин створимо један учинковити-одржив програм који ће дати ефекат на локални и на национални ниво, када су у питању повратници. Такође, желим да се захвалним UNDP-u на подршци коју су нам пружили у организацији ових радионица'', рекао је Милош Михаловић.

Препоруке, примери добрих пракси и информације су прикупљене од 68 представника организација цивилног друштва, јединица локалних самоуправа и локалних механизама за инклузију Рома са циљем ефикацнијег и интегрисанијег приступа у програмима подршке реинтеграције повратника.