Представник Комесаријата за избеглице и миграције на седници Одбора за стабилизацију и придруживање у Бриселу

Представник Комесаријата за избеглице и миграције на седници Одбора за стабилизацију и придруживање у Бриселу

12.07.2023.

Урош Живковић, руководилац Групе за миграције и евроинтеграције присуствовао је састанку Одбора за стабилизацију и придруживање, у саставу делегације Републике Србије који је предводила Тања Мишчевић, министарка за европске интеграције и главни преговарач за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији.

Састанак је одржан 11. јула 2023. године у Бриселу. На састанку се разговарало о најважнијим аспектима процеса придруживања Србије Европској унији, а делегацију Србије чинили су представници више од 10 државних органа, представници Народне скупштине и органа правосуђа.

На састанку је наглашено да је питање управљања миграцијама једно од најважнијих политичких питања у процесу придруживања Србије ЕУ, док су активности и резултати Републике Србије најбоље оцењени управо у овој области.

Урош Живковић је представио досадашње резултате Комесаријата у управљању мигрантском кризом са посебним акцентом у обезбеђивању адекватних материјалних услова прихвата, раду на унапређењу стандарда смештаја у центрима за азил и прихватним центрима, као и процесима интеграције лица која су добила азил у Србији. Поред тога, представљене су активности у јачању сарадње са Агенцијом ЕУ за азил, као и потписивање административног аранжмана са Европском миграционом мрежом. Комесаријат ће у наредном периоду наставити са јачањем сопствених капацитета за управљање миграцијама кроз јачање људских и институционалних ресурса кроз миграциони тренинг центар у Пландишту и за обављање послова добровољног повратка миграната у земље порекла.

Већи акценат ће се у наредном периоду ставити и на реинтеграцију наших држављана повратника по основу споразума о реадмисији и подршку организација цивилног друштва у том смислу.

Посебно смо истакли важност подршке ЕУ у процесима управљања миграцијама у Републици Србији и тражили смо да се она настави и у наредном периоду, где ће кључни приоритети бити унапређење стандарда смештајних капацитета и пратећих услуга центара за азил и прихватних центара, са посебним акцентом на рањиве категорије. Пренета је и порука да ЕУ мора да омогући приступ државама кандидатима својим фондовима у области азила и миграција, посебно имајући у виду значај Западног Балкана за свеобухватно управљање миграцијама и општу безбедност Европске уније.   

Најзначајнија надлежност Комесаријата остаје унапређење услова живота избеглица са територије бивше Југославије и интерно расељених лица са Косова и Метохије и тражена је додатна подршка ЕУ у њиховој заштити кроз вишегодишњи оперативни програм у оквиру ИПА III за период 2024-2027. године. Истакнута је и важност Регионалног стамбеног програма и регионалног приступа решавању проблема избеглица, расељених лица, као и расветљавања случајева несталих лица са простора бивше Југославије.