Размена искустава у изради локалних акционих планова

Размена искустава у изради локалних акционих планова

30.08.2022.

У хотелу "Метропол" одржана је једнодневна конференција под називом "Размена искустава између јединица локалних самоуправа: Израда локалних акционих планова за управљање миграцијама" на којој су се окупили представници 17 општина и градова.

Комесаријат за избеглице и миграције (КИРС)  је у сарадњи  са  ГИЗ , у оквиру програма  “Миграције и дијаспора” (ПМД)  обезбедио подршку за припрему локалних планова за управљање миграцијама за 17 изабраних локалних самоуправа из Поморавског, Севернобанатског, Зајечарског  и  Борског округа.

Одабране ЈЛС су израдиле нацрте ЛАП , а КИРС је припремио Приручник за израду/ревизију локалних акционих планова који ће послужити осталим општинама  и градовима који су у процесу израде  или ревизије својих планских докумената.

Извршна и законодавна власт у Републици Србији су препознале важност миграција за развој земље и у складу са тим су активне у бројним међународним иницијативама и форумима који се баве овом проблематиком.

Уз помоћ ЕУ током 2008. године Комесаријат је започео реализацију пројекта израде локалних акционих планова за општине и градове. Циљ доношења стратешких докумената и акционих планова био је стварање неопходних услова за интеграцију избеглих, интерно расељених лица и побољшање њихових услова живота. Од 2011. године у ЛАП-ове су укључени и повратници по основу Споразума о реадмисији, а од 2017. године и тражиоци азила и мигранти у транзиту без утврђеног статуса.

Током 2021. године започета је 4. фаза израде ЛАП. Ово подразумева анализу мигратoрних трендова не само из аспекта управљања миграцијама у ужем смислу (регулисања уласка, боравка, запошљавања и интеграције миграната), већ и утицаја миграција на локални развој, а посебно на популациону политику и демографске промене које сваке године представљају све већи изазов у готово свим јединицама локалне самоуправе у Републици Србији. Дијаспора је препозната као значајан развојни потенцијал која саджи финансијски , социјални и културни капитал који може значајно допринети просперитету локалне заједнице.

Сва миграторна кретања као последицу имају и пораст броја лица која постају жртве трговине људима и стога је потребно да се и ова категорија као проритетна уврсти у локално акционо планирање.