Саопштење поводом 24. годишњице протеривања крајишких Срба у акцији "Олуја"
04.08.2019. Београд, 4. август 2019. године - Навршава се 24 година од хрватске војно - полицијске акције „Олуја“ у којој је из својих домова протерано 200.000 крајишких Срба. Бежећи у колони дугој десетине километара преко Босне и Херцеговине ка Србији, живот је изгубило или се води као нестало око 1.700 људи.Од почетка ратова на просторима бивше СФРЈ 1991. године, у Србији је уточиште потражило близу 618.000 Срба из Хртавске и БиХ од којих данас статус избеглице из Хрватске има 17.900 лица, и више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
Иако је прошло скоро четврт века, бројни покушаји успостављања климе поверења у региону нису дали много резултата. Хрватска ће и ове године 5. август славити као дан победе, кад је протерала преко 200.000 својих грађана, док ће Срби палити свеће оплакујући жртве и тугујући за изгубљеним домовима, у знак сећања на један од најмасовнијих егзодуса на нашим просторима у скоријој историји.
Повратак Срба у Крајину је спорадичан, а хрватска држава чини све да се он никад и не деси, стварајући атмосферу националне нетолеранције која враћа регион у деведесете.
Упркос помацима оствареним кроз процес регионалне сарадње и спровођење Регионалног стамбеног програма са Републиком Хрватском и даље постоји више нерешених питања веома важних за избегличку популацију: није обновљена уништена имовина, није враћено одузето пољопривредно земљиште српским власницима; Република Хрватска ниje спрoвeлa Устaвни зaкoн o прaвимa нaциoнaлних мaњинa кojим сe Србимa гaрaнтуje прoпoрциoнaлнa зaступљeнoст и зaпoшљaвaњe у oргaнимa држaвнe упрaвe, пoлициjи, прaвoсуђу и другим jaвним институциjaмa; нису исплаћене пензије. Посебно забрињава број инцидената заснованих на националној основи и проистеклих из говора мржње, као и одсуство заштите српског језика и писма. Из оваквих поступака се јасно види да су избеглице усмерене скоро искључиво на интеграцију у Републици Србији, јер је процес повратка готово заустављен.
Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије се захваљује међународним организацијама, билатералним донаторима и Делегацији Европске уније у Србији на свим уложеним средствима за решавање стамбених потреба избеглица, али напомињемо да се не смеју заборавити нерешена отворена питања која отежавају постизање трајних решења за избегличку популацију.
Република Србија сматра да наставак активности на спровођењу анекса Е и Г Споразума о сукцесији има висок приоритет, као и остале активности које воде решавању избегличких проблема. У том смислу очекујемо даљу подршку међународне заједнице.
Помен жртвама биће одржан 5. августа 2019. у 11 сати у Цркви светог Марка у Београду као и у многим местима широм Србије.