У Аранђеловцу уручени кључеви од 18 новоизграђених станова избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске
23.06.2023.У Аранђеловцу су данас 23.06.2023. године уручени кључеви од 18 новоизграђених станова намењених за избеглице из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. Станови су изграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма, потпројекат 9.
Укупна бруто површина зграде је 1.681,51 м2, а вредност радова износила је 819.668,40 евра. Употребна дозвола издата је 16. јуна 2023. године.
Догађају су присуствовали Ана Ђуновић, начелник одељења за прихват, збрињавање и реализацију пројеката из буџета Републике Србије, Бојан Радовић, председник Општине Аранђеловац, Елвира Ангуло Родригез, представница Делегације Европске уније у Србији, Душан Ковачевић, директор Јединце за управљање пројектима у јавном сектору, представници других донатора, државних и међународних организација и институција.
„Регионални стамбени програм, је успостављен ради решавања стамбених потреба најугроженијих избеглица и расељених лица са простора бивше Југославије, има за циљ да стамбено збрине и обезбеди око 7.000 лица. У оквиру Регионалног стамбеног програма, корисницима je до сада додељенo укупно 7.119 стамбених решења, а када говоримо о Аранђеловцу укупно је додељено 261 стамбенa решења, од тога 57 путем регионалног стамбеног програма. Данас смо уручили кључеве за 18 породица из Аранђеловца. Додела стамбених решења избегличким породицама и пружање новог дома људима који су били присиљени да напусте своје домове због сукоба, прогона или других тешких околности, остаће један од најважнијих циљева Комесаријата“ рекла је Ана Ђуновић, начелница одељења за прихват, збрињавање и релизацију пројеката из буџета Републике Србије, испред Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије.
Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.