У Београду уручени кључеви од 250 новоизграђених станова избегличким породицама из Босне и Херцеговине и  Републике Хрватске

У Београду уручени кључеви од 250 новоизграђених станова избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске

23.08.2023.

У Београдском насељу Овча су данас 23.08.2023 године уручени кључеви од 250 новосаграђених станова намењених за избеглице из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. Станови су изграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма, потпројекат 8.

Укупна бруто површина зграде је 23.000м2, а вредност радова износила је 12.143.601,22 еура.  Употребна дозвола издата је 17. јула 2023. године.

Догађају су присуствовали Александар Вучић, председник Републике Србије, Њ.Е. Емануеле Жиофре, Амбасадор Делегације Европске уније у Србији, Наташа Станисављевић, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Тања Мишчевић, министарка за европске интеграције, Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Шапић, градоначелник Београда, Њ.Е. Јан Брату, Шеф Мисије OEBS-a у Србији, Њ.Е. Хана Елтер, представник Амбасаде Немачке,  Дарко Петровић, пројектни менаџер Банке за развој Савета Европе, Стефани Краузе, заменик Шефа представништа Високог комесаријата за избеглице у Србији,  Елине Кристоферсен Ваге, представник Норвешке Амбасаде, Ричард Коли, Шеф развојне сарадње у Амбасади Швајцарске, Золтан Кубик, представник Амбасаде Мађарске, Ђузепе Чирило, представник Амбасаде Италије, Мирослав Ивановић, председник општине Палилула, Душан Ковачевић, директор Јединце за управљање пројектима у јавном сектору, Перица Кољанин, в.д. помоћник директора Републичког секретаријата за расељена лица и миграције у Републици Српској, представници других државних и међународних организација и институција, и други.

Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.