У Малом Црнићу  усељена зграда са шест станова намењених избглицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске

У Малом Црнићу усељена зграда са шест станова намењених избглицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске

21.02.2020. У Малом Црнићу је данас, 21. фебруара 2020, усељена зграда са шест станова намењенух избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске које имају прбивалиште на територији ове општине. Станови су изграђени у оквиру потпројекта пет Регионалног стамбеног програма  (РСП) у Републици Србији.

 Финансијска средства за изградњу објекта  у Улици Стишка бб, обезбеђена су из донаторског Фонда Регионалног стамбеног програма, док је земљиште и пратећу инфраструктуру обезбедила општина Мало Црниће. Укупна вредност радова износи 145. 920 евра, а бруто површина објекта је 406 м2. Свих шест станова намењено је за социјално становање у заштићеним условима.

Догађају су присуствовали Ивица Дачић, први потпредсeдник Владе Републике Србије, министар спољних послова и председник Комисије за координацију процеса трајне интеграције избеглица,  Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције, Малиша Антонијевић, председник општине Мало Црниће, Ханс Фридрих Шодер, шеф Представништва УНХЦР-а у Србији, представници донатора, других државних и међународних институција и организација, и корисници.

Комесар за избеглице и миграције Владимир Цуцић нагласио је да је до сада у Малом Црнићу збринуто укупно 49 избегличких породица и да је са данашњом доделом кључева може рећи да више нема незбринутих избегличких породица у овом месту. Он је истакао да је до сада кроз РСП додељено више од 4.200 стамбених решења и да се ускоро очекују нова усељавања.
 
Рeгиoнaлни  стамбени програм  зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе,  а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.