У Панчеву и насељеном месту Глогоњ уручени кључеви од укупно 48 станова избеглицама из БиХ и Републике Хрватске, Регионални стамбени програм
30.03.2022.
У Панчеву и насељеном месту Глогоњ (поред Панчева) данас, 30. марта 2022. године свечано уручени кључеви од укупно 48 станова (40 у Панчеву и 8 у Глогоњу) избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске са пребивалиштем на територији Града Панчева. Станови су саграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма (РСП) у Републици Србији, потпројекти 8 и 5.
Средства за изградњу станова обезбеђена су из донаторског Фонда Регионалног стамбеног програма, чији је највећи донатор Европска унија, док је земљиште и инфраструктуру обезбедио Град Панчево.
Укупна вредност радова у згради са 40 станова у Панчеву је 1.411.666 €, а на објекту са осам станова у Глогоњу је 226.876 €.
Свечаном уручењу кључева присуствовали су Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије, Александар Стевановић, градоначелник Панчева, Виолета Самарџић, представница УНХЦР, Јован Лазаров, шеф кабинета директора Јединице за управљање пројектима у јавном сектору д.о.о. Београд, као и представници других међународних организација и институција.
- У четвртак смо имали велики регионални скуп са више од 500 људи где смо рекли да имамо 25.400 решења. Од тог четвртка до данас уселили смо једну зграду у Лозници са 30 станова, подељено је више од 20 пакета грађевинског материјала, усељено је још 5 станова и две ове зграде. И тако ћемо да радимо докле год будемо могли- саопштио је Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије.
Комесаријат за избеглице и миграције је у Панчеву до сада, буџетским и донаторским средствима, трајно стамбено збринуо 634 породице, које су овде дошле током ратних сукоба деведесетих година прошлог века.
Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.