У Шиду уручени кључеви од 10 станова избегличким породицама из БиХ и Хрватске
15.12.2022.У Шиду су 15. децембра уручени кључеви од 10 новосаграђених станова за избеглице из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. Станови су изграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма, потпројекат 2.
Укупна бруто површина зграде је 792,00 м2, а вредност радова износила је 343.791,77 евра. Употребна дозвола издата је 20. септембра 2022. године.
Догађају су присуствовали Светлана Велимировић, заменик комесара за избеглице и миграције Републике Србије, Зоран Семеновић, председник Општине Шид, Мирјана Максимовић, представница Делегације Европске уније у Србији, Ружица Банда, представница ОЕБС-а, Јован Лазаров, заменик директора Јединице за управљање пројектима у јавном сектору, представници других државних и међународних организација и институција, представници партнерских земаља, и други.
„Данас је значајан дан за ове дивне породице које су коначно дочекале свој нови дом. Данашњи дан означава крај једног дугог и могу слободно да кажем трновитог пута, дугог више од 30 година, када су напустили огњишта и дошли у своју Србију. Желим вам да у новим становима будете испуњени срећом и љубављу, и да са својим породицама проживљавате само лепе тренутке и стварате нове успомене. Комесаријат за избеглице и миграције брине у континуитету о избеглим и расељеним лицима. Најзначајнији резултати су у вези са стамбеним збрињавањем, у оквиру Регионалног стамбеног програма корисницима је до сада додељено укупно 6.829 стамбених решења, а када говоримо о Шиду, укупна подршка, што кроз буџетска средства што путем донаторских средстава пружена је за 358 породица у циљу стамбеног збрињавања или економског оснаживања, а од тога у оквиру Регионалног стамбеног програма 99 стамбених решења“, рекла је Светлана Велимировић, заменик комесара.
Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.