Број миграната који је прошао кроз Србију мањи за 10 одсто

Број миграната који је прошао кроз Србију мањи за 10 одсто

06.12.2023.

Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије Наташа Станисављевић рекла је данас за Танјуг да је у 2023. години укупан број миграната који је прошао кроз прихватне центре у Србији мањи за 10 одсто у односу на прошлу, 2022. годину.

"У 2023. години дошло је до смањења броја миграната, а укупно је до сада прошло око 104.000, што је смањење у односу на 2022. годину. У прихватним центрима којима руководи Комесаријат за избеглице и миграције, тренутно борави 4.600 миграната што је у односу на укупан оперативни капацитет којим Комесаријат располаже, попуњеност испод 75 одсто што значи да прихватни центри нису пребукирани као и да има довољно места за предстојећи зимски период. На време смо предузели све активности како бисмо били спремни за зимски период и уопште за зимски прихват лица те смо добром организацијом тренутно испод капацитета којима Србија располаже", рекла је за Танјуг комесарка Станисављевић.

Када је реч о земљи порекла миграната, та се структура у 2023. години, није мењала у односу на прошлу, 2022. годину. Тренутно су најбројнији мигранти са подручја Сирије, Авганистана, Пакистана и Марока. Према речима комесарке Станисављевић активности Министарства унутрашњих послова су, усмерене на сузбијање ирегуларних миграција, те је сходно томе, од 27. октобра у току акција МУП-а са циљем сузбијања ирегуларних миграната на подручју Војводине.

"Основан је посебан штаб који се тиче Сомбора, Суботице и Кикинде. Оно што је ново јесте да су основани штабови који покривају територију око границе са Бугарском, дакле штаб који покрива Пирот, Босилеград, Димитровград и Бабушницу. Такође, основан је и штаб који покрива и територију на граници са Северном Македонијом у Прешеву. Министарство унутрашњих послова континуирано ради на сузбијању ирегуларних миграција у сарадњи са Комесаријатом за избеглице и миграције са циљем сузбијања доласка ирегуларних миграната, али и гарантовањем безбедности грађана Србије као и самих миграната, јер се на тај начин сузбијају и кријумчарске банде. Нећемо дозволити кријумчарима да буду на територији Србије и наставићемо и у наредном периоду са тим активностима", рекла је Станисављевић.

Више од 7.500 миграната је од 27. октобра, полицијским акцијама дислоцирано у прихватне центре, а мигрантима је обезбеђено све што је потребно у прихватним центрима.

"Апсолутно смо против тога да они бораве по шумама и небезбедним територијама, а у тим акцијама смо нашли и жене и децу коју по хладном времену бораве у шумама и привременим шаторима где су на мети кријмчара. Оно што смо приметили у претходном период у Комесаријату јесте повећан број породица у односу на 2022. годину. Такође, ни у једном центру се не може десити да дете буде са самцима, већ постоје посебни центри који су опредељени за прихват деце без пратње и ту је наравно укључен матични центар за социјални рад, као и центри за породице ", закључила је комесарка Станисављевић.

 Комесаријат за избеглице и миграције у складу са свим међународним стандардима, располаже са посебним центрима који су опредељени искључиво за породице, за малолетнике без пратње као и за самце.