УН и други мултилатерални фондови
„Јачање регионалне сарадње у области управљања миграцијама између Западног Балкана и суседних држава чланица ЕУ у складу са правним тековинама ЕУ и међународним стандардима – МИРKО“
Пројекат суфинансира Европска унија, а уговорен је од стране Међународног центра за развој миграционих политика (ИЦМПД) кроз иницијативу Европске уније (ЕУ) Олакшавање партнерства за миграције (МПФ).
Пројекат спроводи Шведска агенција за миграције (СМА), као водећи партнер у блиској сарадњи са партнером Комесаријатом за избеглице и миграције Републике Србије.
Пројекат траје 24 месеца: од 15. маја 2024. до 14. маја 2026. године (уговор између ИЦМПД и СМА потписан 14. маја 2024.)
Укупна вредности Пројекта износи 1.909.928,85 евра,
Крајњи корисници пројекта: Министарство унутрашњих послова Црне Горе, Министарство безбедности Босне и Херцеговине, Министарство унутрашњих послова Северне Македоније и Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије.
Придружени партнери на пројекту: Министарство унутрашњих послова Словеније, Министарство унутрашњих послова Аустрије, Министарство за миграције и азил Грчке.
Општи циљ пројекта је јачање имплементације политика и процедура миграције и азила на Западном Балкану у складу са правним тековинама ЕУ.
Пројекат има три компоненте:
- Проширити и трансформисати национални центар Комесаријата за избеглице и миграције за обуку у области миграција у дигитални регионални центар за обуку у области миграција за ојачану изградњу капацитета и регионалну сарадњу у области управљања миграцијама (легалне/илегалне миграције, интеграција, повратак, реинтеграција, унутрашња/спољна миграција, итд.) између партнера са ЗБ и са суседним државама чланицама ЕУ у складу са правним тековинама ЕУ и међународним стандардима и у складу са Новим пактом за миграције и азил;
- Ојачати институционалне капацитете партнера земаља Западног Балкана за пружање услуга и заштите миграната у складу са правним тековинама ЕУ и међународним стандардима
- Успоставити механизме/мреже за унапређење међународне сарадње између земаља Западног Балкана, суседних држава чланица ЕУ и других међународних регионалних центара за обуку о миграцијама за међународну перспективу развоја националних система миграција и азила земаља Западног Балкана, у складу са прописима ЕУ.
Специјална мера, усвојена 7. октобра 2015. године од стране Европске комисије, у вредности од 7 милиона евра, представља помоћ Европске уније за тачно одређене потребе на основу Плана реаговања усвојеног у септембру 2015. године, пре свега у погледу прибављања неопходних средстава за опремање и изградњу смештајних капацитета, као и ангажовање додатног особља. Пројекат је трајао годину дана и средства су била подељена у три компоненте:
1. Прва компонента је настојала да осигура довољне/прошири постојеће капацитете надлежних институција како би ефективно одговориле на потребе избеглица и миграната. 1,5 милиона евра је опредељено за Комесаријат за избеглице и миграције и Министарство унутрашњих послова, како би се обезбедила средства за: подршку у финансирању текућих/оперативних трошкова за смештај и обезбеђивање основних животних услова у транзитно - прихватним и центрима за смештај тражилаца азила, као и ангажовање додатног особља.
2. Друга компонента је опредељена за обезбеђивање неопходне опреме. Делегација Европске уније набавила је аутобусе, комби и путничка возила у вредности од 2,5 милиона евра за Комесаријат за избеглице и миграције и Министарство унутрашњих послова.
3. Трећа компонента у вредности од 3 милиона евра имала је за циљ да ојача капацитете партнерских невладиних организација у подршци активостима Владе Републике Србије. Подељена је на следећи начин:
- 1 милион евра је опредељен за Дански савет за избеглице – за унапређење смештајних капацитета (Крњача) и животних услова избеглица, као и за јачање капацитета за одговор Комесаријата, МИНРЗС-а и других националних институција које су укључене.
- 1 милион евра је опредељен за АСБ и ИДЦ – изградња (Димитровград) и опремање смештајних капацитета
- 1 милион евра је опредељен за ХЕЛП - изградња и опремање смештајних капацитета у Босилеграду и Пироту, као и за јачање капацитета за одговор Комесаријата, МИНРЗС-а и других националних институција које су укључене, поготово оним на локалу.
МАДАД 1 – Јачање капацитета у управљању избегличком/мигрантском кризом у Републици Србији - Грант уговор ТФ МАДАД/2016/Т04.28
Вредност пројекта: 7.299.999 евра.
Донатор: Европска унија (Регионални поверилачки фонд Европске уније за решавање сиријске кризе – „Мадад фонд“)
Пројекат је трајао од 13.01.2017. до 13.01.2018.године.
Циљ пројекта био је да осигура и прошири директне оперативне капацитете органа Републике Србије са циљем ефикасног решавања и пружања одговора на повећане миграторне токове, како би се осигурало адекватно функционисање система азила и миграција.
Пројектом су биле предвиђене следеће активности:
- Покривање оперативних/текућих трошкова за смештај у центрима за азил, транзитним/прихватним центрима и центрима за смештај малолетних лица без пратње родитеља или старатеља, који укључују храну, елекричну енергију, грејање, прање веша, комуналне услуге, воду и санитарне услуге;
- Ангажовање додатног особља чиме је обезбеђена подршка центрима за социјални рад у обављању послова из делокруга органа старатељства, и функционисање центара за смештај малолетних лица без пратње.
- Ангажовање додатног особља од стране Комесаријата за избеглице и миграције: координаторе објеката, теренске раднике, обезбеђење, административно особље, преводиоце и хигијеничаре, а све у циљу несметаног функционисања азилних и прихватних/транзитних центара;
- Покривање трошкова исхране и смештаја за запослене на терену које су ангажовали Комесаријат за избеглице и миграције, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарства унутрашњих послова;
- Покривање трошкова горива и одржавања возила за запослене Комесаријата за избеглице и миграције, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарства унутрашњих послова, а који су коришћени за теренски рад са мигрантском популацијом;
- Набавка ИТ опреме за потребе запослених у Министарству, Комесаријату за избеглице и миграције и Министарства унутрашњих послова.
МАДАД 2 - Подршка Европске уније Србији у управљању миграцијама – Грант уговор ТФ-МАДАД/2017/Т04.86, у вредности од 16.000.000 евра
Донатор: Европска унија (Регионални поверилачки фонд Европске уније за решавање сиријске кризе – „Мадад фонд“)
Трајање пројекта: 15 месеци (од 13.01.2018.)
Циљеви пројекта: Свеобухватни циљ овог пројекта је да се одговори на потребе миграната, избеглица и тражиоца азила у Србији за опоравком, кроз пружање подршке републичким органима, укључујући побољшање услова у склоништима и квалитета у пружању услуга.
Специфични циљеви пројекта су унапређење услуге смештаја и заштите права миграната, избеглица и тражиоца азила у центрима за азил, прихватним центрима и центрима за малолетна лица без пратње и пружање адекватних услуга здравствене заштите и образовања како би се на ефикасан начин одговорило на потребе миграната, избеглица и тражиоца азила у Србији. Посебан акценат стављен је на бригу и заштиту рањивих категорија у мигрантској популацији, пре свих деце/малолетника без пратње.
Координатор пројекта: Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Партнери на пројекту: Комесаријат за избеглице и миграције, Министарство унутрашњих послова, Министарство здравља и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Активности су следеће:
Комесаријат за избеглице и миграцијеАктивност 1. Помоћ у плаћању текућих трошкова центара за мигранте и тражиоце азила
Активност 2.Обезбеђивање адекватног особља за прихватне центре за мигранте и центре за азил
Активност 3. Опремање надлежних органа за рад на терену, где се налазе азилни и транзитни центри (додатне залихе горива и одржавање возила)
Активност 4. Подршка локалним самоуправама у обезбеђивању превоза ученика како би се осигурало неселективно образовање
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питањаАктивност 1. Помоћ за текуће трошкове рада центара за малолетнике без пратње родитеља или старатеља
Активност 2. Обезбедити адекватно особље у центрима за малолетнике без пратње родитеља или старатеља
Активност 3. Опремање надлежних органа за рад на терену, где се налазе азилни и транзитни центри (додатне залихе горива и одржавање возила)
Министарство унутрашњих послова:
Активност 1. Опремање надлежних органа за рад на терену, где се налазе азилни и транзитни центри (додатне залихе горива и одржавање возила)
Mинистарство здравља:
Активност 1. Подршка Министарству здравља у пружању здравствених услуга мигрантима у Србији у здравственим установама и Институтима за јавно здравље
Министарство просвете, науке и технолошког развоја
Активност 1. Учење српског као страног језика
Активност 2. Обука за повећање капацитета у примени наставног програма за српски језик као страни језик
Активност 3. Прављење базе тренера
Активност 4. Организација Тренинга за тренере (ТоТ) - један ТоТ који траје 2 дана за 12 тренера
Активност 5. Спровођење 20 тренинга
Активност 6. Активности у вези са видљивошћу
Активност 7. Припрема интерног документа за подршку школама кроз доделу стипендија и одређивање критеријума за избор
Активност 8. Избор и додела стипендија, позив за подношење предлога (за аплицирање); успостављање комисије за евалуацију, избор и сл.
Активност 9. Примена и праћење (надгледање)
Активност 10. Прављење базе волонтера - припрема критеријума за избор и отварање поступка за пријаву
Активност 11. Прављње базе волонтера- одабир и обука
Активност 12. Прављење базе групе волонтера- примена подршке школама и деци
Активност 13. Праћење студентских достигнућа и општег стања у школама