UN i drugi multilateralni fondovi
„Jačanje regionalne saradnje u oblasti upravljanja migracijama između Zapadnog Balkana i susednih država članica EU u skladu sa pravnim tekovinama EU i međunarodnim standardima – MIRKO“
Projekat sufinansira Evropska unija, a ugovoren je od strane Međunarodnog centra za razvoj migracionih politika (ICMPD) kroz inicijativu Evropske unije (EU) Olakšavanje partnerstva za migracije (MPF).
Projekat sprovodi Švedska agencija za migracije (SMA), kao vodeći partner u bliskoj saradnji sa partnerom Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Projekat traje 24 meseca: od 15. maja 2024. do 14. maja 2026. godine (ugovor između ICMPD i SMA potpisan 14. maja 2024.)
Ukupna vrednosti Projekta iznosi 1.909.928,85 evra,
Krajnji korisnici projekta: Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore, Ministarstvo bezbednosti Bosne i Hercegovine, Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije i Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Pridruženi partneri na projektu: Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije, Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije, Ministarstvo za migracije i azil Grčke.
Opšti cilj projekta je jačanje implementacije politika i procedura migracije i azila na Zapadnom Balkanu u skladu sa pravnim tekovinama EU.
Projekat ima tri komponente:
- Proširiti i transformisati nacionalni centar Komesarijata za izbeglice i migracije za obuku u oblasti migracija u digitalni regionalni centar za obuku u oblasti migracija za ojačanu izgradnju kapaciteta i regionalnu saradnju u oblasti upravljanja migracijama (legalne/ilegalne migracije, integracija, povratak, reintegracija, unutrašnja/spoljna migracija, itd.) između partnera sa ZB i sa susednim državama članicama EU u skladu sa pravnim tekovinama EU i međunarodnim standardima i u skladu sa Novim paktom za migracije i azil;
- Ojačati institucionalne kapacitete partnera zemalja Zapadnog Balkana za pružanje usluga i zaštite migranata u skladu sa pravnim tekovinama EU i međunarodnim standardima
- Uspostaviti mehanizme/mreže za unapređenje međunarodne saradnje između zemalja Zapadnog Balkana, susednih država članica EU i drugih međunarodnih regionalnih centara za obuku o migracijama za međunarodnu perspektivu razvoja nacionalnih sistema migracija i azila zemalja Zapadnog Balkana, u skladu sa propisima EU.
Specijalna mera, usvojena 7. oktobra 2015. godine od strane Evropske komisije, u vrednosti od 7 miliona evra, predstavlja pomoć Evropske unije za tačno određene potrebe na osnovu Plana reagovanja usvojenog u septembru 2015. godine, pre svega u pogledu pribavljanja neophodnih sredstava za opremanje i izgradnju smeštajnih kapaciteta, kao i angažovanje dodatnog osoblja. Projekat je trajao godinu dana i sredstva su bila podeljena u tri komponente:
1. Prva komponenta je nastojala da osigura dovoljne/proširi postojeće kapacitete nadležnih institucija kako bi efektivno odgovorile na potrebe izbeglica i migranata. 1,5 miliona evra je opredeljeno za Komesarijat za izbeglice i migracije i Ministarstvo unutrašnjih poslova, kako bi se obezbedila sredstva za: podršku u finansiranju tekućih/operativnih troškova za smeštaj i obezbeđivanje osnovnih životnih uslova u tranzitno - prihvatnim i centrima za smeštaj tražilaca azila, kao i angažovanje dodatnog osoblja.
2. Druga komponenta je opredeljena za obezbeđivanje neophodne opreme. Delegacija Evropske unije nabavila je autobuse, kombi i putnička vozila u vrednosti od 2,5 miliona evra za Komesarijat za izbeglice i migracije i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
3. Treća komponenta u vrednosti od 3 miliona evra imala je za cilj da ojača kapacitete partnerskih nevladinih organizacija u podršci aktivostima Vlade Republike Srbije. Podeljena je na sledeći način:
- 1 milion evra je opredeljen za Danski savet za izbeglice – za unapređenje smeštajnih kapaciteta (Krnjača) i životnih uslova izbeglica, kao i za jačanje kapaciteta za odgovor Komesarijata, MINRZS-a i drugih nacionalnih institucija koje su uključene.
- 1 milion evra je opredeljen za ASB i IDC – izgradnja (Dimitrovgrad) i opremanje smeštajnih kapaciteta
- 1 milion evra je opredeljen za HELP - izgradnja i opremanje smeštajnih kapaciteta u Bosilegradu i Pirotu, kao i za jačanje kapaciteta za odgovor Komesarijata, MINRZS-a i drugih nacionalnih institucija koje su uključene, pogotovo onim na lokalu.
MADAD 1 – Jačanje kapaciteta u upravljanju izbegličkom/migrantskom krizom u Republici Srbiji - Grant ugovor TF MADAD/2016/T04.28
Vrednost projekta: 7.299.999 evra.
Donator: Evropska unija (Regionalni poverilački fond Evropske unije za rešavanje sirijske krize – „Madad fond“)
Projekat je trajao od 13.01.2017. do 13.01.2018.godine.
Cilj projekta bio je da osigura i proširi direktne operativne kapacitete organa Republike Srbije sa ciljem efikasnog rešavanja i pružanja odgovora na povećane migratorne tokove, kako bi se osiguralo adekvatno funkcionisanje sistema azila i migracija.
Projektom su bile predviđene sledeće aktivnosti:
- Pokrivanje operativnih/tekućih troškova za smeštaj u centrima za azil, tranzitnim/prihvatnim centrima i centrima za smeštaj maloletnih lica bez pratnje roditelja ili staratelja, koji uključuju hranu, elekričnu energiju, grejanje, pranje veša, komunalne usluge, vodu i sanitarne usluge;
- Angažovanje dodatnog osoblja čime je obezbeđena podrška centrima za socijalni rad u obavljanju poslova iz delokruga organa starateljstva, i funkcionisanje centara za smeštaj maloletnih lica bez pratnje.
- Angažovanje dodatnog osoblja od strane Komesarijata za izbeglice i migracije: koordinatore objekata, terenske radnike, obezbeđenje, administrativno osoblje, prevodioce i higijeničare, a sve u cilju nesmetanog funkcionisanja azilnih i prihvatnih/tranzitnih centara;
- Pokrivanje troškova ishrane i smeštaja za zaposlene na terenu koje su angažovali Komesarijat za izbeglice i migracije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstva unutrašnjih poslova;
- Pokrivanje troškova goriva i održavanja vozila za zaposlene Komesarijata za izbeglice i migracije, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstva unutrašnjih poslova, a koji su korišćeni za terenski rad sa migrantskom populacijom;
- Nabavka IT opreme za potrebe zaposlenih u Ministarstvu, Komesarijatu za izbeglice i migracije i Ministarstva unutrašnjih poslova.
MADAD 2 - Podrška Evropske unije Srbiji u upravljanju migracijama – Grant ugovor TF-MADAD/2017/T04.86, u vrednosti od 16.000.000 evra
Donator: Evropska unija (Regionalni poverilački fond Evropske unije za rešavanje sirijske krize – „Madad fond“)
Trajanje projekta: 15 meseci (od 13.01.2018.)
Ciljevi projekta: Sveobuhvatni cilj ovog projekta je da se odgovori na potrebe migranata, izbeglica i tražioca azila u Srbiji za oporavkom, kroz pružanje podrške republičkim organima, uključujući poboljšanje uslova u skloništima i kvaliteta u pružanju usluga.
Specifični ciljevi projekta su unapređenje usluge smeštaja i zaštite prava migranata, izbeglica i tražioca azila u centrima za azil, prihvatnim centrima i centrima za maloletna lica bez pratnje i pružanje adekvatnih usluga zdravstvene zaštite i obrazovanja kako bi se na efikasan način odgovorilo na potrebe migranata, izbeglica i tražioca azila u Srbiji. Poseban akcenat stavljen je na brigu i zaštitu ranjivih kategorija u migrantskoj populaciji, pre svih dece/maloletnika bez pratnje.
Koordinator projekta: Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Partneri na projektu: Komesarijat za izbeglice i migracije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Aktivnosti su sledeće:
Komesarijat za izbeglice i migracijeAktivnost 1. Pomoć u plaćanju tekućih troškova centara za migrante i tražioce azila
Aktivnost 2.Obezbeđivanje adekvatnog osoblja za prihvatne centre za migrante i centre za azil
Aktivnost 3. Opremanje nadležnih organa za rad na terenu, gde se nalaze azilni i tranzitni centri (dodatne zalihe goriva i održavanje vozila)
Aktivnost 4. Podrška lokalnim samoupravama u obezbeđivanju prevoza učenika kako bi se osiguralo neselektivno obrazovanje
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanjaAktivnost 1. Pomoć za tekuće troškove rada centara za maloletnike bez pratnje roditelja ili staratelja
Aktivnost 2. Obezbediti adekvatno osoblje u centrima za maloletnike bez pratnje roditelja ili staratelja
Aktivnost 3. Opremanje nadležnih organa za rad na terenu, gde se nalaze azilni i tranzitni centri (dodatne zalihe goriva i održavanje vozila)
Ministarstvo unutrašnjih poslova:
Aktivnost 1. Opremanje nadležnih organa za rad na terenu, gde se nalaze azilni i tranzitni centri (dodatne zalihe goriva i održavanje vozila)
Ministarstvo zdravlja:
Aktivnost 1. Podrška Ministarstvu zdravlja u pružanju zdravstvenih usluga migrantima u Srbiji u zdravstvenim ustanovama i Institutima za javno zdravlje
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
Aktivnost 1. Učenje srpskog kao stranog jezika
Aktivnost 2. Obuka za povećanje kapaciteta u primeni nastavnog programa za srpski jezik kao strani jezik
Aktivnost 3. Pravljenje baze trenera
Aktivnost 4. Organizacija Treninga za trenere (ToT) - jedan ToT koji traje 2 dana za 12 trenera
Aktivnost 5. Sprovođenje 20 treninga
Aktivnost 6. Aktivnosti u vezi sa vidljivošću
Aktivnost 7. Priprema internog dokumenta za podršku školama kroz dodelu stipendija i određivanje kriterijuma za izbor
Aktivnost 8. Izbor i dodela stipendija, poziv za podnošenje predloga (za apliciranje); uspostavljanje komisije za evaluaciju, izbor i sl.
Aktivnost 9. Primena i praćenje (nadgledanje)
Aktivnost 10. Pravljenje baze volontera - priprema kriterijuma za izbor i otvaranje postupka za prijavu
Aktivnost 11. Pravljnje baze volontera- odabir i obuka
Aktivnost 12. Pravljenje baze grupe volontera- primena podrške školama i deci
Aktivnost 13. Praćenje studentskih dostignuća i opšteg stanja u školama