Број миграната смањен за 73 одсто у односу на прошлу годину

Број миграната смањен за 73 одсто у односу на прошлу годину

14.05.2024.

За дневни лист „Политика”, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Наташа Сранисављевић рекла је да је број миграната у нашој земљи смањен је за 73 одсто у односу на претходну годину.

Према подацима Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије, од почетка године до данас укупно је евидентирано 6.705 особа. У односу на исти период у претходној години, када је евидентирано 24.640 миграната, то представља пад од 17.935 особа. Државе из којих најчешће долазе су Сирија, Авганистан, Мароко, Турска и Пакистан.

„ Пад броја миграната, који датира од јесени прошле године, махом је резултат новоуспостављене сарадње власти Турске и Грчке на пољу превенције ирегуларних миграција на Егејском мору и на копненој рути, а стање миграција у Србији је стабилно – све институције одговорно и континуирано раде свој посао и спремне су уколико дође до повећаног броја миграната. Комесаријат за избеглице и миграције Србије има један од најбоље уређених система прихвата и управљања миграцијама, а током протекле године радили смо одговорно и хумано према свим категоријама особа које се налазе у нашој надлежности ”, истакла је током разговора за „Политику” комесарка Станисављевић.

У овом тренутку у 16 прихватних центара и центара за тражиоце азила укупно смештено 503 мигранта, а полно-старосна структура слична је оној у претходним годинама, са нешто мањим уделом пунолетних мушкараца који и даље заузимају убедљиво прво место (84 одсто наспрам прошлогодишњих 90 процената). За њима следе пунолетне жене, малолетни мушкарци и, у мањем броју, деца без пратње.

„ Свако од миграната који прође кроз центре којима управља Комесаријат добија смештај, храну, одећу, медицинску негу, хуман приступ оних који са њима раде, а свој деци смештеној у центрима обезбеђен је приступ образовању. Комесаријат у сарадњи са свим државним органима и убудуће ће предузимати све неопходне мере у циљу обезбеђивања адекватне подршке и хуманог приступа према мигрантима на територији Србије, али и очувању јавног реда и мира, здравља и безбедности грађана уз поштовања закона наше земље. Захвални смо на подршци и сарадњи јединицама локалне самоуправе, међународним организацијама и донаторима – пре свих Европској унији, која је највећи донатор средстава за управљање миграцијама у Србији, невладином сектору, као и онима који су препознали потребе и помогли локалним заједницама, како бисмо што боље управљали миграцијама у нашој земљи, поштујући људска права миграната и пружајући им подршку у њиховој потрази за сигурношћу и бољим животом”, закључила је комесарка за избеглице и миграције Наташа Станисављевић.