Додељени кључеви од 7 станова избегличким породицама у Варварину

Додељени кључеви од 7 станова избегличким породицама у Варварину

18.04.2022.

 

У Варварину су данас, 18. априла 2022. године, уручени кључеви за 7 станова избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске, које имају пребивалиште на територији Општине Варварин.

Средства за изградњу ових станова обезбеђена су из Фонда Регионалног стамбеног програма, док је земљиште и пратећу инфраструктуру обезбедила Општина Варварин. Укупна вредност радова је 160.335 евра.

 

Догађају су присуствовали Никола Селаковић, министар спољних послова и председник Комисије за координацију процеса трајне интеграције избеглица,  Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије, Дејан Милановић, заменик председнице Општине Варварин, Јован Лазаров, шеф кабинета директора Јединице за управљање пројектима у јавном сектору као и представници донатора, међународних институција и организација.

Комесара за избеглице и миграције Владимир Цуцић захвалио се свим учесницима Регионалног стамбеног програма што истрајно раде на томе да се овај програм доведе до краја и да највећи број најугроженијих избегличких породица дође до свог крова над главом. Корисницима је пожелео дуг и срећан живот у новим домовима.

- Данас је почела Велика, Страсна недеља, недеља великих искушења и патњи, иза које долази Васкрс сваке радости, сваке наде. Ваша недеља је трајала 27 година, а ја се зато надам да ћете после 27 година унети чуваркућу у своје, да је не уносите
више у туђе, колико год да су то добри људи. Нека је код вас. Хвала Љубивоју Чапаковићу, нашем најстаријем поверенику са 45 година стажа, од 400 избеглица, 69 породица је добило решено стамбено питање", рекао је Комесар Владимир Цуцић.

Рeгиoнaлни  стамбени програм  зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој савета Европе,  а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.