Комесарка Наташа Станисављевић на конференцији о улози приватног сектора у интеграцији избеглица у Србији

Комесарка Наташа Станисављевић на конференцији о улози приватног сектора у интеграцији избеглица у Србији

08.10.2024.

Комесарка за избеглице и миграције, Наташа Станисављевић, учествовала је на конференцији у Сава центру посвећеној подршци приватног сектора у процесу интеграције избеглица. Конференција је окупила бројне високе званичнике, представнике приватног сектора, међународних организација, и цивилног друштва, који су заједнички разматрали изазове и могућности интеграције избеглица на тржиште рада.

У свом обраћању, комесарка Станисављевић је истакла значај активног учешћа приватног сектора у процесу интеграције избеглица, наглашавајући да избеглице доносе богато искуство, вештине и ентузијазам, али се суочавају са бројним препрекама у новим срединама. Посебан акценат стављен је на потребу за стварањем радних места, обука и подстицање друштвене кохезије, чиме се омогућавају услови за потпуну економску и друштвену интеграцију избеглица у Србији.

„Важност ове конференције огледа се у томе што су резултати који ће бити коментарисани добијени кроз директну сарадњу са избеглицама, које су кроз радионице саме дале предлоге и решења у вези са запошљавањем, добијањем личних докумената, као и другим питањима која их се тичу. Комесаријат за избеглице и миграције, од тренутка уласка избеглица у центре под њиховом управом, непрестано информише о потенцијалима и потребама за радном снагом у Србији. У сарадњи са цивилним друштвом, организују се обуке и тренинзи који помажу избеглицама у почетку нових професионалних каријера,“ рекла је комесарка.

Комесарка је такође истакла да подршка у смештају остаје приоритет, али да су исто тако важни програми преквалификација и доквалификација, као и обуке за покретање сопственог бизниса, што ће допринети њиховом личном и професионалном развоју.

На крају обраћања, Станисављевић је нагласила да запошљавање избеглица не само да обогаћује радну снагу Србије, већ доприноси изградњи заједнице засноване на солидарности, заједничком напретку и међусобном разумевању.

На основу истраживања UNHCR-a и Комесаријата, које је завршено у октобру прошле године са лицима која су добила заштиту у Републици Србији у периоду од 2019-2023, 72% избеглица се изјаснио да су радно ангажовани. У току ове године више од 80 лица се обратило UNHCR-у и Комесаријату за помоћ при запошљавању.

Након уводног обраћања званица, одржана је панел дискусија ''Од потреба до подршке – шта би заиста донело промену за избеглице '' током којег су учесници дискутовали о изазовима и могућностима запошљавања избеглица у Србији, улози приватног сектора у интеграцији, антидискриминаторским мерама, обукама и тренинзима за адаптацију на тржиште рада, као и о подршци коју могу пружити компаније и држава у овом процесу.

Конференцију су организовали Агенција УН за избеглице (UNHCR) и IKEA Србија, у оквиру мреже приватног сектора „За избеглице“, која од прошле године пружа помоћ присилно расељеним људима да се интегришу у друштво у Србији и економски оснаже.