Комесарка Наташа Станисављевић присуствовала је управном одбору Европске миграционе мреже први пут након што је Србија добила статус посматрача

Комесарка Наташа Станисављевић присуствовала је управном одбору Европске миграционе мреже први пут након што је Србија добила статус посматрача

30.05.2023.

Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије Наташа Станисављевић присуствовала је управном одбору Европске миграционе мреже први пут након што је Србија добила статус посматрача у овој мрежи. На састанку комесарка је представила надлежности Комесаријата, тренутну миграциону слику у Републици Србији, приоритете Комесаријата у наредном периоду, као и наредне активности и спремност за учешће у активностима које спроводи Европска миграциона мрежа.

У уводном обраћању комесарка се захвалила члановима Европске миграционе мреже што су позвали Србију да буде посматрач у Мрежи, као и на посвећености да се окончају све неопходне административне процедуре које су омогућиле да се потпише административни аранжман између Комесаријата и Европске миграционе мреже. Такође, упознала их је са историјом Комесаријата, од његовог оснивања 1992. године до данас, надлежностима, изазовима са којима се суочавамо као и плановима за наредни период.

'' Хвала вам на посвећености и труду који сте показали у претходном периоду, а посебну захвалност бих истакла Словенији која нас је као ментор довела до циља, а то је потписиванје аранжмана. Србија се од 2015. године, као држава на западнобалканској миграционој рути суочава са континуираним мигрантским притиском, углавном из Авганистана, Сирије, Пакистана и земљама Магреба, зато нам је важна саранња и размена искустава са чланицама Европске уније. Као посматрачи Европске миграционе мреже основали смо међуинституционалну радну групу за подршку националној контакт тачки. Чланови групе су представници Службе за послове са станцима, Граничне полиције и Завод за статистику'' истакла је комесарка Станисављевић.

Комесарка Наташа Станисављевић најавила је да Комесаријат припрема предлог за успостављање националне мреже као и да је у току израда плана са свим релевантним институцијама. Такође, обавестила је представнике Европске миграционе мреже о могућности да се организује конференција у Београду која ће бити одлична прилика за Републику Србију.

Комесаријат за избеглице и миграције, као национана контакт тачка и Директорат за унутрашње послове и миграције Европске комисије су у марту потписали Административни аранжман којим се успоставља сарадња између Европске комисије и Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије у Европској миграционој мрежи (ЕМН), односно којом Република Србија постаје посматрач у ЕМН.

Европска миграциона мрежа је мрежа Европске уније стручњака за миграције и азил који раде на обезбеђивању објективних и упоредивих информација и прикупљању и размени знања релевантних за политику азила и миграција. ЕМН је успостављен на основу Одлуке Савета ЕУ, што значи да су све земље чланице у обавези да је непосредно спроведу. Одлуком је одређено да свака земља чланица одреди националну контакт тачку (ентитет који има најмање три стручњака у области), које заједно чине ЕМН.

У рад Европске миграционе мреже су поред земаља чланица ЕУ укључени и посматрачи: Норвешка, Грузија, Молдавија, Црна Гора, Јерменија и Србија.