Копаоник бизнис форум: Избеглице као покретач нових пословних могућности у Републици Србији

Копаоник бизнис форум: Избеглице као покретач нових пословних могућности у Републици Србији

05.03.2025.

На Копаоник бизнис форуму Комесаријат за избеглице и миграције је узео учешће на панелу под називом „Нове комшије, нови пословни хоризонти – потенцијал избеглица у Србији“, који је организовала Агенција УН за избеглице (UNHCR). Учесници су истакли значај избеглица за српску привреду, као и улогу коју приватни сектор може имати у њиховој интеграцији.

Циљ панела је био да покрене дискусија о специфичним карактеристикама, талентима и капацитетима избегличке заједнице у Србији и да се истакну прилике за приватни сектор да подржи ову рањиву групу и истовремено оствари корист, како кроз унапређење пословања, тако и кроз иницијативе у области корпоративне друштвене одговорности и актуелних ЕСГ стандарда.

На панелу су учествовали Данијела Недић, помоћница комесара за избеглице и миграције Републике Србије, Суфијан Ађали – шеф Представништва Агенције УН за избеглице     (УНХЦР) у Србији, Екатерина Егорова – генерална директорка за одрживост, ИКЕА Југоисточна Европа, Михаило Весовић – директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију, Привредне коморе Србије и Фернандо Алмеида Родригез – правник за људска права, избеглица са Кубе.

„Избеглице доносе различите вештине, искуства и перспективе које могу унапредити пословање и отварати нова тржишта. Приватни сектор има кључну улогу у процесу њихове интеграције, не само кроз запошљавање, већ и кроз едукацију, обуке и финансијску инклузију. Кроз такву сарадњу, избеглице могу допринети свим секторима, од индустрије и трговине до ИТ сектора и предузетништва, чиме се не само омогућава њихов стабилан живот, већ се и стварају одржива радна места и шире друштвене вредности као што су једнакост, инклузија и различитост. Комесаријат за избеглице и миграције позива приватни сектор да се активно укључи у ове иницијативе, препозна потенцијал који избеглице носе и да заједнички радимо на стварању просперитетнијег друштва за све“, рекла је помоћница комесара Данијела Недић.

 

Према речима Суфијана Ађалија, шефа Представништва UHNCR-а у Србији, компаније могу значајно унапредити своје друштвено одговорне праксе и испунити своје ESG (еколошке, социјалне и управљачке) обавезе ако подрже избеглице. Таква сарадња не само да побољшава животе избеглица, већ и доприноси развоју нових пословних хоризоната.

У протеклих годину дана, уз подршку приватног сектора, више од 40 одсто избеглица које су се обратиле УНХЦР-у за помоћ у запошљавању успело је да се интегрише у радну снагу. Ова иницијатива, коју је УНХЦР покренуо у сарадњи са компанијом „Икеа“, показала је како се сарадњом може остварити обострана корист. Екатерина Егорова, генерална директорка компаније Икеа Југоисточна Европа, нагласила је да подршка избеглицама није само морална обавеза, већ и пословна прилика која доводи до разноврсније и иновативније радне снаге, што позитивно утиче на успех компаније.

Михаило Весовић, заменик председника Привредне коморе Србије се захвалио свим компанијама које пружају подршку избеглицама и напоменуо да је неопходно умрежавање међународних организација, институција, цивилног и приватног сектора како би се размотриле најбоље праксе подршке избеглицама и могућности у том погледу, које могу донети бенефите не само избеглицама, већ и приватном сектору код којег ЕСГ праксе постају стандард.

Избеглица са Кубе, правник за људска права Фернандо Алмеида Родригез напоменуо је да као кључну потребу чије задовољавање сматрају важним за достојанствен живот у Србији избеглице наводе приватни смештај за најрањивије особе, док је на другом месту њихових приоритета могућност стручног усавршавања кроз организацију обука и курсева. Запошљавање су препознали као трећи приоритет по значају, док је четврти подршка покретању бизниса, а на петом месту су јавне комуникације и нефинансијске донације.

 

Према подацима УНХЦР-а, до краја 2024. у Србији је било 1.295 људи са избегличким статусом, укључујући и избеглице из Украјине, док је тренутно 457 лица у прихватним и азилним центрима којим управља Комесаријат за избеглице и миграције.  

фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић