Миграциона ситуација у Србији стабила и под контролом
01.08.2026.Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије обавештава јавност да, према расположивим подацима и тренутним показатељима, нема назнака да би актуелна дешавања на западномедитеранској миграционој рути могла довести до повећаног прилива миграната у Републику Србију.
Према информацијама објављеним 30. и 31. јула 2026. године, у шпанској енклави Сеута забележен је појачан број нерегуларних прелазака, уз различите процене обима – од неколико хиљада до знатно већег броја лица у кратком временском периоду. Шпанске власти су реаговале упућивањем додатних безбедносних снага ради стабилизације ситуације и појачања контроле границе, док институције Европске уније настављају да прате развој догађаја.
Истовремено, постигнут је договор између Шпаније и Марока о повратку миграната, те је, према доступним подацима, већ око две трећине лица враћено, што доприноси смиривању ситуације и очувању стабилности на терену.
Комесаријат указује да се наведена дешавања одвијају у оквиру западномедитеранске миграционе руте, која је географски и оперативно одвојена од источномедитеранске и балканске руте, преко којих се одвијају миграциона кретања релевантна за Републику Србију. Према доступним подацима, у овом таласу доминирају држављани Марока и земаља подсахарске Африке, који традиционално не чине кључни удео у миграцијама дуж балканске руте.
Више потенцијалних фактора који су могли утицати на ова дешавања наводи се у извештајима, укључујући евентуалне промене у пракси контроле границе, активности кријумчарских мрежа, као и локалне прилике у региону Северне Африке. Међутим, до овог тренутка не постоје званично потврђени показатељи који би указали на трајнији тренд или шире последице по друге миграционе правце.
Када је реч о Републици Србији, током 2026. године до сада евидентирано је укупно 2.766 лица. У односу на исти период претходне године, када је евидентирано 5.190 лица, то представља смањење од 2.424 лица, односно 46,71%, што јасно указује на наставак тренда смањења миграционог притиска.
Комесаријат за избеглице и миграције у континуитету прати сва релевантна дешавања, у блиској сарадњи са Министарством унутрашњих послова, другим надлежним институцијама, као и међународним организацијама. Подаци са терена у Републици Србији указују на стабилно стање миграција и наставак тренда смањеног броја лица у прихватним и азилним центрима у односу на претходни период. У овом тренутку не постоји ризик од секундарних миграција ка Републици Србији.
„Најважнији су мир и стабилност, као и одговорно управљање миграцијама. Када је у питању Република Србија, стање миграција је стабилно и под контролом. Оно што је најважније, а што је и председник Републике Србије истакао још од почетка миграционе кризе 2015. године – Србија није и никада неће бити паркинг за мигранте. Наша политика је јасна – Србија ће наставити да одговорно управља миграционим процесима, штитећи своје грађане, али и поштујући међународне стандарде и хуманитарне принципе“, изјавила је комесарка за избеглице и миграције Наташа Станисављевић.
Јавност ће бити благовремено обавештена уколико дође до било каквих промена које би могле утицати на миграциона кретања у региону.
Република Србија остаје посвећена одговорном, ефикасном и хуманом управљању миграцијама, уз очување мира, стабилности и безбедности својих грађана.