Обележавање две године од примања избеглица из Украјине који бораве у центру у Врању

Обележавање две године од примања избеглица из Украјине који бораве у центру у Врању

10.04.2024.

Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије Наташа Станисављевић заједно са Њ. Е. Володомироm Толкачем, амбасадором Украјине, заменицом амбасадора Делегације Европске уније у Србији Пламеном Халачевом, представником УНХЦР- а у Србији Суфијаном Ађалијем и градоначелником Врања др Слободаном Миленковићем посетила азилни центар у Врању у којем су смештена лица из Украјине.

Овом приликом комесарка је нагласила да се систем подршке избеглицама унапређује свакодневно и изразила захвалност свим присутнима на њиховом доприносу.

''Заједничком сарадњом у протекле две године пружамо помоћ и подршку држављанима Украјине који су корисници нашег центра у Врању који задовољава све стандарде за смештај тражилаца азила које је прописала Европска агенција за азил (ЕУАА). Сходно одлуци о привременој заштити грађана Украјине, коју је донела Влада Републике Србије, овим лицима омогућено је пре свега ургентан пријем који подразумева да имају право на боравак у Републици Србији, бесплатно образовање, здравствену заштиту и оно што је најважније за њих, укључивање на тржиште рада. Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије ће наставити да пружа подршку и помоћ за сва лица која су смештена у прихватним и азилним центрима којима руководи Комесаријат '' рекла је комесарка Станисављевић.

Од избијања сукоба, до сада је кроз Републику Србију прошло 341.116 лица из Украјине, а кроз објекте Комесаријата је прошло укупно 400 лица. Тренутно у центру у Врању борави 49 лица,од тога 13 породица са децом која су ускључена у основно-школски и средњошколски систем.

Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева истакла је да је импресионирана ресурсима и капацитетима украјинске заједнице у Центру за азил у Врању, који спроводе доста активности - раде, иду у школу и баве се културом и додала да то све, не само да доприноси веома позитивном процесу интеграције већ регенерише и локалну заједницу.

Зменица шефа Делегације истакла је да је Европска унија од 2015. године уложила приближно 220 милиона евра у области миграција у Србији, а прихватни центар у Врању реконструисан је са 660.000 евра помоћи.

Председник Општине Врање др Слободан Миленковић истакао је да, захваљујући одлуци Владе Републике Србије, корисници азила све време имају обезбеђену бесплатну здравствену заштиту, образовање и укључивање на тржиште рада, додавши да је град Врање увек био отворен за све избеглице, без разлике и да су неки од њих добили прилику да волонтирају и стекну одређена знања и вештине.

Представник Високог комесаријата за избеглице (УНХЦР) у Србији Суфијан Ађали изразио је захвалност граду Врању на томе што је пружило заштиту избеглицама из Украјине и додао да је центар обезбедио избеглицама контакт са породицом, као и здравствену заштиту.

Амбасадор Украјине у Србији Володомир Толкач се захвалио на помоћи и гостопримству према грађанима Украјине.

Украјина је увек подржавала Србију у тешким временима, исто тако и Србија нас подржава. Помоћ Србије није ограничена само на пружање уточишта украјинским грађанима. Ценимо хуманитарну и финансијску помоћ Србије, посебно под патронатом супруге председника Србије Тамаре Вучић, рекао је Толкач.