Обука за локaлно планирање: Како укључити дијаспору у развој градова и општина

Обука за локaлно планирање: Како укључити дијаспору у развој градова и општина

09.12.2021.

У Тренинг центру за миграције у Пландишту одржана је дводневна обука о локланом акционом планирању, са акцентом на укључивање дијаспоре у развој локалних заједница.  Обуку организује Комесаријат за избеглице и миграције  у сарадњи и уз подршку глобалног програма Немачке развојне сарадње „Миграције и дијаспора” (ПМД), који у Србији спроводи Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ).

У обуку су били укључени представници општина Борског (Мајданпек, Неготин, Кладово) и Зајечарског округа (Зајечар, Бољевац, Књажевац и Сокобања).

Одабрани окрузи имају дијаспору као водећи фактор у локалним заједницама. Ови окрузи се суочавају са проблемом смањења локалног становништва узрокованим традиционалним исељавањем у иностранство, углавном у Западну Европу. То су општине са једним од највећих процената становништва (посебно млађе популације) које ради или борави у иностранству. Велики број људи из ових округа који већ ради у иностранству и тежи да повуче млађе људе за собом. Просек старости становништва ових општина је прилично висок. Такође, у овим општинама становништво које се досељава, односно враћа у матичну земљу старије је од 55 година. Стога, ове општине, по исељеничкој традицији, имају значајну дијаспору коју треба искористити за локални развој.

“Јединице локалне самоуправе раде локално акционо планирање још од 2008. године и сматрамо то веома значајним. На обуци су присутни сви важни чиниоци за квалитетно сагледавање проблема и планирање решења и ја очекујем да ће све општине и градови укључени у ову обуку успети да направе квалитетан документ за решавање проблема људи на њиховој територији, као основ за даљи развој локалне заједнице”, рекла је Свјетлана Оклобџија, шефица Одсека за спровођење пројеката у Комесаријату за избеглиц еи миграције.

„Локални акциони план за миграције је стратешки документ локалних самоуправа. У складу са циљевима одрживог развоја УН-а, већи фокус се ставља на сарадњу са дијаспором, а српска се процењује и на до 5 милиона, затим на тзв. уродњавање активности и политика (у складу са Законом о родној равноправности РС), уређивање ирегуларних миграција и друго“,  објаснила је Даниела Костадинова, пројектна менаџерка програма ПМД.

“Управљање миграцијама је веома важно и са квантитативног и са квалитативног аспекта за нас, јер је општина Бољевац мала, тако да би велике осцилације у броју становника могле да угрозе развој и опстанак општине. Ми се суочавамо са одливом млађег становништва услед школовања у већим центрима где касније и остају због посла“, рекао је Дејан Костадиновић, помоћник председника Општине и дугогодишњи повереник за избеглице и миграције. 

Процес припреме планских документа планиран је у периоду од децембра 2021. до маја 2022. године, а обухватаће и општине Поморавског (Јагодина, Ћуприја, Свилајнац, Деспотовац, Рековац, Параћин)  и Севернобанатског округа (Кикинда, Нови Кнежевац, Сента, Чока, Кањижа, Ада), за које ће обуке бити организоване током јануара 2022 године.