Oд почетка сукоба у Украјини кроз Републику Србију је прошло 148.000 држављана Украјине

Oд почетка сукоба у Украјини кроз Републику Србију је прошло 148.000 држављана Украјине

24.02.2023.

Од избијања сукоба у Украјини прошло је годину дана. Комесарка за избеглице и миграције Наташа Станисављевић говорила је о тренутном стању кад су у питању избеглице из Украјине и осврту на протеклу годину гостујући у  јутарњем програму РТС-а.

''Податке које је саопштио Високи комесаријат Уједињених нација за избеглице јесте да је око 8 милиона људи напустило Украјину  и отишло из ње. Највећи број избеглица из Украјине отишао је у Русију, процењује се око 2.800.000 људи, када су у питању европске земље, од тога је највише њих отишло у Пољску милион ипо и Немачку нешто више од милион.  Кроз Србију је у току ових годину дана прошло преко 148.000 Украјинаца, а од тога је 26.000 пријавило боравиште у нашој земљи. Комесаријат за избеглице и миграције је у сталном контакту и води рачуна о 4.500 Украјинаца који се налазе на приватном смештају, као и о онима који се налазе у колективном смештају предвиђеним за грађане Украјине у Врању'', рекла је комесарка Станисављевић.

У овом Центру за азил тренутно борави  75 лица,а  19 деце иде у школу. Према подацима Канцеларије за азил до сада је укупно 1.231 лица из Украјине добило одлуку о привременој заштити. У смештајним објектима Комесаријата обезбеђена им је исхрана, здравствена заштита, одећа, обућа, хигијенски артикли, окупационе и едукативне активности, помоћ при укључивању деце у редован систем образовања, интернет, психолошка подршка, као и приступ другим правима и услугама, додала је комесарка.

Србија је адекватно реаговала када је у питању прихват грађана Украјине којима је помоћ потребна и пре свега је на самим граничним прелазима дељена помоћ свим грађанима, направљени су и лифлети на украјинском и руском језику који се тичу могућности збрињавања и осталих услуга када уђу у Србију. Када је почео сукоб у Украјини , у инструкцијама које је Комесаријат за избеглице и миграције послао свим локалним самоуправама, посебна ставка се односила на обраћање пажње о малолетницима без пратње, те да је неизоставно да се одмах контактира надлежни Центар за социјални рад.

Комесарка је подсетила да је Влада Републике Србије донела одлуку о привременој заштити грађана Украјине, која је омогућена по закону о Азилу из 2018. године, чиме је наша земља уједно и први пут активирала овакав вид заштите избеглих особа. "Омогућено је да имају боравак од годину дана, бесплатно образовање, здравствену заштиту и укључење на тржиште рада”, закључила је комесарка.