Одржан 16. Радни састанак повереника за избеглице и миграције, 22-24. марта на Копаонику  и обележено 30. година од оснивања КИРС

Одржан 16. Радни састанак повереника за избеглице и миграције, 22-24. марта на Копаонику и обележено 30. година од оснивања КИРС

25.03.2022.

Након двогодишње паузе због пандемије новог коронавируса, Комесаријат за избеглице и миграције организовао је редовни годишњи Скуп повереника на којем су разматране све најважније теме из области миграција. У исто време, Комесаријат је обележио 30 година од свог оснивања. 

Шеснаести Радни састанак повереника за избеглице и миграције одржан је од 22. до 24. марта 2022. године на Копаонику уз присуство око 400 учесника и 45 организација и институција. 

У пленарном делу, окупљенима се видеопоруком обратио министар унутрашњих послова Александар Вулин, председник Радне групе за решавање проблема мешовитих миграционих токова. Вулин је нагласио да запослени у Комесаријату  " кроз посао који обављају враћају веру у људе и хуманост" и захвалио им се на томе што су увек ту кад све посустане, спремни да пруже помоћ и подршку.

- Вратити веру у људе, вратити веру у човечност, у постојање наде, вратити веру у постојање хуманости је циљ који је већи од оног парчета хлеба, склоништа и места које понудите сваком невољнику не питајући га ни за веру, ни нацију, а често не питајући ни за име - нагласио је министар Вулин.

На Скупу су говорили Радомир Ратко Дмитровић, министар за бригу о породици и демографију, Вељко Одаловић, генерални секретар Скупштине Србије и председник Комисије за нестала лица, Мирко Јанић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Игор Поповић, помоћник шефа Канцеларије за Косово и Метохију, Бригит Кухар, пројект менаџерка Делегација Европске уније у Србији, Дарко Петровић, програм менаџер Регионалног стамбеног програма Банке за развој Савета Европе, Ричард Коли, директор Швајцарске Канцеларије за сарадњу са Републиком Србијом, Милош Лучић, министаср за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, Давор Чордаш, директор Републичког Секретаријата за расељена лица и миграције Републике Српске, Татјана Вукобратовић Спасојевић, заменица државног тајника Средишњег државног уреда за обнову и стамбено збрињавање Републике Хрватске, Будимирка Ђукановић, представница Владе Црне Горе и координаторка РСП у ЦГ, Аугуста Фетерстон, виша саветница за људска права и недискриминацију Мисије ОЕБС у Србији, Лидија Марковић, шефица Канцералије Међународне организације за миграције у Србији, Стефани Краусe, в.д. шефа Представништва УНХЦР- а у Србији, Јози Ешевери Бргхард, заменица директорке УНИЦЕФ-а за Србију, примаријус др. Периша Симоновић, помоћник директора Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" и Душан Ковачевић, директор Јединице за управљање пројектима у јавном сектору. У име присутног невладиног сектора Скуп је поздравио Владимир Петронијевић, извршни директор Групе 484, док се видео поруком укључио Магнус Овилијус, директор Европске мреже за миграције.

Шеснаестом радном састанку повереника за избеглице и миграције присуствовали су Петр Долежал, конзул Амбасаде Чешке Републике у Србији, Андреас Нађи, ЕМЛО Београд, Ерол Ардук, УНХЦР Приштина, Душко Ћутило, директор Фонд за избегла, расељена лица и сарадњу са Србима у региону, пуковник Слађан Христов, начелник Одељења за цивилно-војну сарадњу Војске Србије, народни посланик Драгослав Ацковић, представници Министарства унутрашњих послова/граничне полиције, Министарства спољних послова, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства здравља, начелници мачванског и нишавског округа, Министарства сигурности Босне и Херцеговине, Српског народног вијећа, Светске здравствене организације, Војне установе "Дедиње", Црвеног крста Београда,  Универзитета у Београду, Универзитета у Приштини, Института друштвених наука, Града Београда, УНХЦР-а Приштина, ГИЗ-а, УНДП-а, УНФПА-а, АСБ-а, ИДЦ-а, ДРЦ-а, ЕПТИСА-а и други.  

Након двосатног уводног дела, Скуп је настављен радним састанцима и панел дискусијама где су разматране најважније теме, међу којима и актуелна ситуација у Украјини и помоћ украјинским избеглицама који су због ратних сукоба у тој земљи уточиште потражили у Србији.

Организацију 16. радног састанка повереника за избеглице и миграције подржала је Банка за развој Савета Европе и Међународна организација за миграције.