Отварaње изложбе „Сећања у слици“ и промоција књиге „Кад чекање и неизвјесност успоре ритам живота“

Отварaње изложбе „Сећања у слици“ и промоција књиге „Кад чекање и неизвјесност успоре ритам живота“

23.04.2025.

Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Наташа Станисављевић, присуствовала је данас отварању изложбе „Сећања у слици“ и промоцији четврте књиге из едиције „Кад чекање и неизвјесност успоре ритам живота“, која је одржана у  Кући краља Петра I.

Двојезичне публикације под називом „Кад чекање и неизвјесност успоре ритам живота“- Књига број 4  и изложба слика под називом „Сећања у слици“ су резултат пројекта „Нови приступи меморијализацији“ које реализује Удружење породица несталих и погинулих лица „СУЗА”  у сарадњи са Центром за развој демократског друштва „Еурополис“.

„Изложба и нова књига нису само уметнички и документарни прикази већ и дубоко лична сведочанства породица несталих и погинулих Срба у ратовима деведесетих у Хрватској које већ деценијама живе са губитком и болом. Њихова снага лежи у аутентичности, емоцији и истини коју преносе будућим генерацијама. Овај догађај је снажан подсетник да бол не престаје с временом, да чекање траје, а потреба за истином и правдом остаје жива. Комесаријат за избеглице и миграције већ више од двадесет година сарађује са Удружењем „Суза“, подржавајући њихове активности, часописе, парастосе и све напоре усмерене на очување гласа жртава и њихових породица. За Комесаријат, то није само институционална обавеза, већ и дубока људска дужност, рекла је комесарка Наташа Станисаљевић.

Пројекат „Нови приступи меморијализацији“, који кроз литерарни и ликовни израз оживљава сећања, представља важан допринос култури памћења, помирењу и разумевању. Слике као ликовна дела и приче као литерарна дела имају психолошку улогу да повежу чланове породица са својим најмилијим погинулим или несталим. Ликовна и литерарна дела садрже аутентична сведочења и мотиве из живота страдалих лица.

Програм настоји да допринесе суочавању са наслеђем ратне прошлости и  информисању јавности о ратном страдању становништва путем промовисања нових облика меморијализације. У директном раду са жртвама и члановима њихових породица, кроз пројекат су настала ликовна и литерарна дела која су посвећена меморијализацији и очувању сећања на жртве ратних страдања.  Књига доноси 15 нових сведочења као корак ближе заједничком циљу — да ни један живот не остане заборављен и да се страдање српских породица у ратовима деведесетих никада више не понови.

 

Изложби су присусвовали и Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије, Гојко Пантовић, руководилац пројекта „Подршка ЕУ изградњи поверења на Западном Балкану" у Србији, Програм Уједињених нација за развој (УНДП), Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије, Огњен Гогић испред Центра за развој демократског друштва „Еурополис“, као и породице жртава.