Посета регионалне директорке УН-а Гви Јеоп Сон Центру за азил у Обреновцу
12.03.2025.Комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Наташа Станисављевић, одржала је састанак у Центру за азил у Обреновцу са регионалном директорком за Европу и Централну Азију канцеларије развоја Уједињених нација, Гви Јеоп Сон.
Током састанка комесарка Станисављевић је представила рад Комесаријата за избеглице и миграције, као и сарадњу са међународним агенцијама и истакла значај подршке УН агенција као што су УНХЦР, ИОМ, УНДП, УНИЦЕФ и других, које континуирано помажу у решавањи миграционих изазова и унапређењу услова живота за мигранте, избеглице и децу. Такође, разматрани су даљи кораци у сарадњи са међународним организацијама, у унапређењу система заштите и интеграције миграната и избеглица као и изазови са којима се Србија суочава у области миграција.
„ Посета регионалне директорке за Европу и Централну Азију Гви Јеоп Сон је важан подстицај нашој даљој сарадњи и размењи искустава са међународним партнерима. Србија је у претходним годинама постигла значајан напредак у решавању питања миграција, а ова сарадња нам омогућава да наставимо са унапређењем система који ће у будућности бити од користи свим категоријама миграната,“ изјавила је комесарка Станисављевић.
Састанку су присуствовали и Матилде Морт, стална координаторка УН у Србији, Зејнал Хаџијев, шеф мисије ИОМ-а у Србији, Луиза Муитија, представница УНХЦР-а, Душица Поповић, заменица комесара, Данијела Недић и Бојана Ћирић, помоћнице комесара са осталим представницима ових институција.
Након састанка, комесарка Станисављевић је заједно са делегацијом обишла Центар и том прилииком упознала госпођу Јеоп Сон са начином функционисања Центра, који је највећих центара за прихват и заштиту азиланата и миграната у Србији. Посебан акценат стављен је на безбедност, здравствену заштиту и правну помоћ која се пружа корисницима, као и на окупационе активности које се организују у Центру како би се побољшао квалитет живота корисника који су смештени у Центру. Тренутно се у овом Центру налази 27 корисника.
Центар за азил у Обреновцу, као и остали прихватни и центри за азил у Србији, имају кључну улогу у обезбеђивању сигурности и адекватних услова за све који су у транзиту кроз нашу земљу или су у тражиоци азила, а Србија наставља да ради на побољшању свог система управљања миграцијама у складу са међународним стандардима и обавезама.