У  Нишу свечано уручени кључеви од 75 станова намењених избегличким породицама из Босне и Херцеговине и  Републике Хрватске

У Нишу свечано уручени кључеви од 75 станова намењених избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске

02.08.2021.

У Нишу су данас, 2.8.2021. свечано уручени кључеви од 75 станова намењених избегличким породицама из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске са пребивалиштем на територији Града Ниша. Станови су саграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма (РСП) у Републици Србији, потпројекат 5.

Средства за изградњу станова обезбеђена су из донаторског Фонда Регионалног стамбеног програма, чији је највећи донатор Европска унија. Вредност грађевинских радова је 1 518 000 евра, а извођач радова је конзорцијум “SZTR Quba invest i Modulor” д.о.о.

Свечаном уручењу уговора присуствовали су Никола Селаковић, министар спољних послова и председник Комисије за координацију процеса трајне интеграције избеглица, Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије, Драгана Сотировски, градоначелница Ниша, Герхард Салцер, програмски менаџер цектора за операције Делегације Европске уније у Србији, Ружица Банда, представница Мисије ОЕБС-а у Србији, Стефан Алмехаген Сандстад, први секретар амбасаде Краљевине Норвешке у Србији, Душан Ковачевић, директор Јединице за управљање пројектима у јавном сектору д.о.о. и други.

„Живот не може да чека, и зато је важно да смо упркос разним недаћама наставили пуним интензитетом да спроводимо Регионални стамбени програм“, истакао је комесар Цуцић, додајући да ће посао бити настављен истим темпом.

Комесаријат за избеглице и миграције је у Нишу до сада, буџетским и донаторским средствима, трајно стамбено збринуо 425 избегличких породица који су овде дошле деведесетих година, током ратних сукоба на простору бивше СФРЈ.

Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.