Уручени кључеви од 15 новосаграђених станова за избеглице у Лучанима

Уручени кључеви од 15 новосаграђених станова за избеглице у Лучанима

16.12.2022.

У Лучанима су 16. децембра уручени кључеви од 15 новосаграђених станова за избеглице из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. Станови су изграђени у оквиру Регионалног стамбеног програма, потпројекат 5.

Укупна бруто површина зграде је 943,74м2, а вредност радова износила је 485.822,26   евра.  Употребна дозвола издата је 30. септембра 2022. године.

Догађају су присуствовали Данијела Недић, помоћник комесара за избеглице и миграције Републике Србије, Миливоје Доловић, председник Општине Лучани, Герхард Салзер, представник Делегације Европске уније у Србији, Јован Лазаров, заменик  директора Јединце за управљање пројектима у јавном сектору, представници других државних и међународних организација и институција, и други.

Регионални стамбени програм у Србији има за циљ да стамбено збрине и обезбеди око 7.000 најугроженијих породица са простора бивше Југославије које имају статус избеглих лица. У оквиру овог програма корисницима je до сада додељенo укупно 6844 стамбена решења, а када говоримо о  Лучанима укупно је подршка што кроз буџетска средства што путем донаторских средстава пружена за 61 породицу у циљу стамбеног збрињавања или економског оснаживања  а од тога у оквиру регионалног стамбеног програма  17  стамбених решења. Обезбеђена је  употребна дозвола за новоизграђени стамбени објекат на територији јединица локалне самоуправе Шабац тако да до краја године очекујемо да стамбено збринемо још 25 породица. Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије наставља и наредној години да ради на побољшању услова живота избеглица и интерно расељених лица. “ рекла је Данијела Недић, помоћник комесара.

Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а, УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.