Званично почела са радом Канцеларија за правну помоћ свима који имају имовину у Федерацији БиХ

Званично почела са радом Канцеларија за правну помоћ свима који имају имовину у Федерацији БиХ

25.01.2022.

Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије и Ђорђе Радановић, координатор рада канцеларија за правну помоћ Републике Српске и председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, потписали су данас 25.1.2022. Споразум о сарадњи у области заштите и остваривања имовинских и стварних права избеглих и расељених лица и других лица која полажу право на некретнине у Федерацији Босне и Херцеговине.

Споразум, којим је званично почела да ради Канцеларија за правну помоћ Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ у просторијама Комесаријата у Улици Гаврила Принципа бр. 16,  потписан је на конференцији за штампу у Удружењу новинара Србије, којој су присуствовали и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, Арно Гујон, в.д. директора Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије, Милимир Вујадиновић, председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне Скупштине Републике Србије и Душко Ћутило, директор Фонда за избегла и расељена лица и сарадњу са Србима у региону АП Војводине. 

"Од 79 општина у Федерацији Бих, у преко 60 од њих ми немамо никаквог представника. Од 1864 катастарске општине, бар у 1.500 вас нико неће обавестити. Систем тако функционише. Говоримо о систему који признаје беговске тапије, који признаје земљишно-књижне изводе "K унд K" монархије . Ово је други пут уназад 20 и више годиина да се на овај начин покушава сачувати имовина. Одмах иза рата, 1997-1998. године, Комисија за имовинске захтеве је тражила да вам изда сертификат, да вам тиме потврди ваше. Та борба трајала је четири године. Ова ће трајати много дуже. Ово је један озвиљан маратон у коме и Србија и Српска са свим својим снагама и капацитетима жели да помогне људима да тај маратон истрче. То није нека стрвар која ће трајати два, три, пет месеци. Ово ће трајати две, три, пет година...најмање. Али нико из Србије, нико из Српске, не може да истрчи оно шт се тиче вас - то морате сами. Ми ћемо све учинити да обезбедимо све услове, али своју дедовину морате да штитите сами, нико у ваше име нема право да то уради. На вама је да заштитите своје корене како бисте заштитили и оно што треба да оставите потомству. То је велика, преозбиљна борба", истакао је комесар Цуцић. 

Захвалио се колегама из ХЦИТ-а који су направили Припручник за пријаву и заштиту права на непокретности у Федерацији БиХ, што ће бити веома брзо достиупно код свих повереника за избеглице и миграције Републике Србије широм земље, али и широм света посредством мреже коју поседује Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије.  

- Нисмо се двоумили ни секунде да обезнедимо, у простору Комесаријата за избеглице и миграције, услове за рад ове Канцеларије, и сигуран сам да ћете и у свих 186 општина у Србији имати начин да добијете адекватан савет и помоћ, али неко мора да дође у тих 186 општина" рекао је Цуцић

Он је на крају поручио свима који имају имовину у БиХ да не размишљају много: "Заштитите корене, да би вам деца знала чија су и одакле су".

На конференцији је представљен сајт www.srpskazemlja.org који сваком припаднику српског народа из Федерације Босне и Херцеговине (ФБиХ) помаже у заштити имовиских права. 

Председник Одбора за заштиту права Срба из Федерације БиХ Ђорђе Радановић изјавио је да је www.српсказемља.орг "прозор у свет свим Србима" који имају земљу у Федерацији БиХ.

Он је рекао да сви Срби пореклом из Федерације БиХ који тамо имају земљу на том сајту могу да добију све информације и обрасце који им могу помоћи да заштите своју имовину, додајући да је реч о 400.000 људи. Прецизирао је да се на сајту између осталог Закон о земљишним књигама Федерацији БиХ и Закон о премјеру и катастру БиХ.

Вршилац дужности директора Управе за сарадњу с дијаспором у региону Арно Гујон навео је да је у Федерацији БиХ 1991. године живела 541.000 Срба, а да је према попису из 2013. године у Федерацији БиХ живело само 56.000 Срба.
Додао је да у Федерацији БиХ није предвиђено да се позиви носиоцима имовинских права за упис у катастар шаљу лично већ да се објављују само у Службеном листу и понеким дневним новинама и упозорио да Срби у расејању "губе своју дедовину само зато што нису правовремено обавештени".

jastuci smrtovnice osmrtnicama