Kontakt ЋИРLATENG
Izdvojeno gotovo dvesta hiljada evra za kupovinu kuća najugroženijima u deset opština u Srbiji

Izdvojeno gotovo dvesta hiljada evra za kupovinu kuća najugroženijima u deset opština u Srbiji

25.04.2023.

Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i načelnici deset opština potpisali su danas sporazum o saradnji za realizaciju projekta „Reintegracija povratnika po sporazumu o readmisiji iz Nemačke i drugih zemalja EU kroz obezbeđivanje trajnih stambenih rešenja“ u iznosu od 193 hiljade evra. Potpisivanju sporazuma, u Palati Srbija, prisustvovala je i Daniela Funke direktorka Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.

Sredstva za realizaciju projekta su odobrena za deset gradova/opština – Kikinda, Kula, Subotica, Zrenjanin, Novi Sad, Subotica, Bor, Kraljevo, Novi Beograd, Obrenovac i Surdulica nakon Javnog poziva, koji je raspisao Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije početkom marta 2023. godine.

Maksimalni iznos sredstava namenjenih za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, odnosno odgovarajuće nepokretnosti za stanovanje, po jedinici lokalne samouprave, iznosi 4.528.925 dinara, a maksimalni iznos sredstava koji jedinica lokalne samouprave dodeljuje po porodičnom domaćinstvu je 1.509.641 dinar.

'' Cilj ovog Projekta je da doprinese punoj društvenoj reintegraciji povratnika po sporazumu o readmisiji, obezbeđivanjem trajnog stambenog rešenja, uz pružanje podrške korisnicima Projekta u ostvarivanju drugih prava i usluga kroz upućivanje na druge mere i podršku. Nastojaćemo da pomognemo lokalnim samoupravama da se  osnaže kako bi bolje služile svojim građanima i doprinele održivom razvoju svojih zajednica. Ovim projektom koji traje do kraja jula stambeno će biti zbrinuto ukupno 15 porodica povratnika po sporazumu o readmisiji. Pored stambenog zbrinjavanja, aktivnosti projekta su takođe usmerene na pružanje dodatne podrške povratnicima koja uključuje savetovanje i upućivanje na druge socio-ekonomske mere koje nude druge organizacije i partneri, kako bi se obezbedila sveobuhvatna i održiva integracija, te sprečila ponovna migracija. U toku 2022. godine prema evidenciji Komesarijata za izbeglice i migracije, preko Kancelarije na aerodromu registrovano je ukupno 605 (86 porodica) lica povratnika po osnovu sporazumu o readmisiji '' izjavila je komesarka Stanisavljević.

Realizacija Projekta „Reintegracija povratnika po sporazumu o readmisiji iz Nemačke i drugih zemalja EU kroz obezbeđivanje trajnih stambenih rešenja” je omogućena uz podršku globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj“ koji u Srbiji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju.

Direktorka Kancelarije GIZ u Srbiji, Daniela Funke, izjavila je da se povratnici suočavaju sa različitim izazovima, a jedan od najtežih je (ponovno) osnivanje domaćinstva. Aktivno angažovanje svih zainteresovanih strana od suštinskog je značaja za podršku najugroženijim kategorijama povratnika u skladu sa Sporazumom o readmisiji u socio-ekonomskoj reintegraciji pružanjem koordinacionog odgovora svih relevantnih nacionalnih institucija.

„Nemačka razvojna saradnja je bila i nastaviće da pruža punu podršku našim partnerima u Srbiji u obezbeđivanju mera reintegracije kako bi se poboljšao socio-ekonomski položaj povratnika, ali i drugih ugroženih grupa lokalnog stanovništva u riziku od mogućih migracija. Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije kao ključni nacionalni autoritet u ovom pitanju može se osloniti na podršku GIZ-a u procesu postavljanja strateškog kursa“, istakla je Funke.

Globalni program „Migracije za razvoj“ deo je šire inicijative nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, koja promoviše održivu reintegraciju povratnika i ostanak u matičnoj zemlji stvaranjem mogućnosti za dostojanstven rad i život u njoj. Program u Srbiji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju.