Kontakt ЋИРLATENG
Komesarka Nataša Stanisavljević prisustvovala je upravnom odboru Evropske migracione mreže prvi put nakon što je Srbija dobila status posmatrača

Komesarka Nataša Stanisavljević prisustvovala je upravnom odboru Evropske migracione mreže prvi put nakon što je Srbija dobila status posmatrača

30.05.2023.

Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević prisustvovala je upravnom odboru Evropske migracione mreže prvi put nakon što je Srbija dobila status posmatrača u ovoj mreži. Na sastanku komesarka je predstavila nadležnosti Komesarijata, trenutnu migracionu sliku u Republici Srbiji, prioritete Komesarijata u narednom periodu, kao i naredne aktivnosti i spremnost za učešće u aktivnostima koje sprovodi Evropska migraciona mreža.

U uvodnom obraćanju komesarka se zahvalila članovima Evropske migracione mreže što su pozvali Srbiju da bude posmatrač u Mreži, kao i na posvećenosti da se okončaju sve neophodne administrativne procedure koje su omogućile da se potpiše administrativni aranžman između Komesarijata i Evropske migracione mreže. Takođe, upoznala ih je sa istorijom Komesarijata, od njegovog osnivanja 1992. godine do danas, nadležnostima, izazovima sa kojima se suočavamo kao i planovima za naredni period.

'' Hvala vam na posvećenosti i trudu koji ste pokazali u prethodnom periodu, a posebnu zahvalnost bih istakla Sloveniji koja nas je kao mentor dovela do cilja, a to je potpisivanje aranžmana. Srbija se od 2015. godine, kao država na zapadnobalkanskoj migracionoj ruti suočava sa kontinuiranim migrantskim pritiskom, uglavnom iz Avganistana, Sirije, Pakistana i zemljama Magreba, zato nam je važna sarannja i razmena iskustava sa članicama Evropske unije. Kao posmatrači Evropske migracione mreže osnovali smo međuinstitucionalnu radnu grupu za podršku nacionalnoj kontakt tački. Članovi grupe su predstavnici Službe za poslove sa stancima, Granične policije i Zavod za statistiku'' istakla je komesarka Stanisavljević.

Komesarka Nataša Stanisavljević najavila je da Komesarijat priprema predlog za uspostavljanje nacionalne mreže kao i da je u toku izrada plana sa svim relevantnim institucijama. Takođe, obavestila je predstavnike Evropske migracione mreže o mogućnosti da se organizuje konferencija u Beogradu koja će biti odlična prilika za Republiku Srbiju.

Komesarijat za izbeglice i migracije, kao nacionana kontakt tačka i Direktorat za unutrašnje poslove i migracije Evropske komisije su u martu potpisali Administrativni aranžman kojim se uspostavlja saradnja između Evropske komisije i Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije u Evropskoj migracionoj mreži (EMN), odnosno kojom Republika Srbija postaje posmatrač u EMN.

Evropska migraciona mreža je mreža Evropske unije stručnjaka za migracije i azil koji rade na obezbeđivanju objektivnih i uporedivih informacija i prikupljanju i razmeni znanja relevantnih za politiku azila i migracija. EMN je uspostavljen na osnovu Odluke Saveta EU, što znači da su sve zemlje članice u obavezi da je neposredno sprovedu. Odlukom je određeno da svaka zemlja članica odredi nacionalnu kontakt tačku (entitet koji ima najmanje tri stručnjaka u oblasti), koje zajedno čine EMN.

U rad Evropske migracione mreže su pored zemalja članica EU uključeni i posmatrači: Norveška, Gruzija, Moldavija, Crna Gora, Jermenija i Srbija.