Kontakt ЋИРLATENG
Komesarka Nataša Stanisavljević za Dnevnik u RTS-u o migracijama u Republici Srbiji

Komesarka Nataša Stanisavljević za Dnevnik u RTS-u o migracijama u Republici Srbiji

14.09.2023.

Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević je za dnevnik RTS-a govorila o trenutnom stanju kada su u pitanju migranti u Republici Srbiji, kao i o jučerašnjoj akciji koju je sprovelo Ministarstvo unutrašnjih poslova kada je u pitanju relociranje lica u Centre kojima upravlja Komesarijat.

Uz pomoć zajedničkog rada Komesarijata za izbeglice i migracije i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, bezbednosna situacija u Prihvatnim centrima je na najvišem nivou.

„Građanima Republike Srbije jučerašnja akcija može pokazati da Ministarstvo unutrašnjih poslova ne dozvoljava da iko krši i remeti zakone  Republike Srbije, a da mi kao Komesarijat imamo dovoljno kapaciteta da sva lica koja borave van centara, adekvatno zbrinemo u Prihvatnim centrima. Sva lica koja su relocirana su upućena u više centara  kojima rukovodimo, a to su: Centar za azil Sjenica, Tutin, Krnjača i Prihvatni centar Preševo. Prilikom relokacije i odabira dispozicije u obzir su uzimani principi nerazdvajanja porodica i zasebnog smeštaja samaca. Sve državne institucije koordinišu aktivnostia u cilju što efikasnijeg upravljanja migracijama i zaštite bezbednosti građana Srbije“ , istakla je komesarka Nataša Stanisavljević.

Trenutno u Republici Srbiji u deset gradova postoji ukupno 18 prihvatnih centara. U centrima je trenutno smešteno 3.203 lica, a Komesarijat raspolaže kapacitetima od 5.755 mesta u čvrstim objektima.

U ovom momentu, najzastupljenije države porekla migranata su:  Avganistan, Sirija, Maroko, Pakistan. U Srbiji nije zabeleženo povećanje broja migranata u odnosu na 2022.godinu.  

Republika Srbija je članica brojnih svetskih, evropskih i regionalnih tela koja se staraju da obezbede pravedne uslove za integraciju migranata shodno međunarodnim, evropskim i nacionalnim propisima. Iz tog razloga, Srbija usklađuje svoju viznu politiku sa politikom Evropske unije, kao zemlja kandidat.
Prema informacijama  Evropske  agencije za zaštitu granica i obala (FRONTEKS) zaključujemo da je kroz zapadno-balkansku rutu, u periodu od Januara do Jula 2023. godine,  prešao manji broj migranata u odnosu na 2022.godinu, u procentima manje 26%. Pojačana kontrola granica je u interesu ne samo država koje se nalaze na takozvanoj migratornoj ruti, već i samih migranata koji žele regularno da stupe na teritoriju neke zemlje i zatraže azil.

'' Politika se neće menjati kada je u pitanju broj Prihvatnih centara i Centara za azil i tražioce azila i nije planirano povećanje broja prihvatnih centara.  Republika Srbija nastavlja odgovorno da brine o obezbeđivanju kapaciteta za smeštaj migranata i tražilaca azila u skladu sa potrebama kao i do sada“, zaključila je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević