Kontakt ЋИРLATENG
Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević učestvovala na godišnjoj ICMPD konferenciji o migracijama 2024. godine u Beču

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević učestvovala na godišnjoj ICMPD konferenciji o migracijama 2024. godine u Beču

23.10.2024.

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević učestvovala je na devetoj po redu Bečkoj konferenciji o migracijama (VMC) koja se održava ove jeseni. Ovogodišnja konferencija okupila je više od 250 zvaničnika, donosilaca odluka i praktičara iz različitih zemalja, fokusirajući se na ključne teme koje će oblikovati evropsku migracionu agendu u narednih pet godina.

Tema konferencije obuhvata radnu migraciju, strategije za bezbednije migracione puteve, upravljanje neredovnim dolascima, kao i stavove javnosti o migracijama. Konferencija će takođe analizirati kako novi lideri u institucijama Evropske unije realizuju EU Pakt o migraciji i azilu, prelazeći iz faze planiranja u fazu akcije.

Komesarka Stanisavljević se tom prilikom srela sa Mihaelom Špindelegerom, generalnim direktorom Međunarodnog centra za razvoj migracionih politika (ICMPD), koga je upoznala sa trenutnom situacijom kada su u pitanju migranti u Republici Srbiji. Sastanku je prisustvovala i Melita Gruevska Graham, specijalana predstavnica za Zapadni Balkan Međunarodnog centra za razvoj migracionih politika.

U prihvatnim i azilnim centrima, kojima rukovodi Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, trenutno boravi 477 lica, što je za 80% manje migranata u odnosu na prošlu godinu.

Međunarodni centar za razvoj migracione politike je osnovan 1993. godine i danas ima 19 država članica, sa više od 465 zaposlenih. ICMPD je aktivan u više od 90 zemalja širom sveta, promovišući efikasnu saradnju i partnerstva duž migracionih ruta. Ova konferencija predstavlja važan događaj u oblasti upravljanja migracijama u Evropi, okupljajući predstavnike vlada, međunarodnih organizacija i drugih relevantnih aktera iz različitih delova sveta.

Konferencija je prenošena uživo, što je omogućilo povezivanje globalne migracione zajednice i učešće u važnim diskusijama o budućnosti migracija u Evropi i širom sveta.