Kontakt ЋИРLATENG
Kopaonik biznis forum: Izbeglice kao pokretač novih poslovnih mogućnosti u Republici Srbiji

Kopaonik biznis forum: Izbeglice kao pokretač novih poslovnih mogućnosti u Republici Srbiji

05.03.2025.

Na Kopaonik biznis forumu Komesarijat za izbeglice i migracije je uzeo učešće na panelu pod nazivom „Nove komšije, novi poslovni horizonti – potencijal izbeglica u Srbiji“, koji je organizovala Agencija UN za izbeglice (UNHCR). Učesnici su istakli značaj izbeglica za srpsku privredu, kao i ulogu koju privatni sektor može imati u njihovoj integraciji.

Cilj panela je bio da pokrene diskusija o specifičnim karakteristikama, talentima i kapacitetima izbegličke zajednice u Srbiji i da se istaknu prilike za privatni sektor da podrži ovu ranjivu grupu i istovremeno ostvari korist, kako kroz unapređenje poslovanja, tako i kroz inicijative u oblasti korporativne društvene odgovornosti i aktuelnih ESG standarda.

Na panelu su učestvovali Danijela Nedić, pomoćnica komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije, Sufijan Ađali – šef Predstavništva Agencije UN za izbeglice     (UNHCR) u Srbiji, Ekaterina Egorova – generalna direktorka za održivost, IKEA Jugoistočna Evropa, Mihailo Vesović – direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju, Privredne komore Srbije i Fernando Almeida Rodrigez – pravnik za ljudska prava, izbeglica sa Kube.

„Izbeglice donose različite veštine, iskustva i perspektive koje mogu unaprediti poslovanje i otvarati nova tržišta. Privatni sektor ima ključnu ulogu u procesu njihove integracije, ne samo kroz zapošljavanje, već i kroz edukaciju, obuke i finansijsku inkluziju. Kroz takvu saradnju, izbeglice mogu doprineti svim sektorima, od industrije i trgovine do IT sektora i preduzetništva, čime se ne samo omogućava njihov stabilan život, već se i stvaraju održiva radna mesta i šire društvene vrednosti kao što su jednakost, inkluzija i različitost. Komesarijat za izbeglice i migracije poziva privatni sektor da se aktivno uključi u ove inicijative, prepozna potencijal koji izbeglice nose i da zajednički radimo na stvaranju prosperitetnijeg društva za sve“, rekla je pomoćnica komesara Danijela Nedić.

 

Prema rečima Sufijana Ađalija, šefa Predstavništva UHNCR-a u Srbiji, kompanije mogu značajno unaprediti svoje društveno odgovorne prakse i ispuniti svoje ESG (ekološke, socijalne i upravljačke) obaveze ako podrže izbeglice. Takva saradnja ne samo da poboljšava živote izbeglica, već i doprinosi razvoju novih poslovnih horizonata.

U proteklih godinu dana, uz podršku privatnog sektora, više od 40 odsto izbeglica koje su se obratile UNHCR-u za pomoć u zapošljavanju uspelo je da se integriše u radnu snagu. Ova inicijativa, koju je UNHCR pokrenuo u saradnji sa kompanijom „Ikea“, pokazala je kako se saradnjom može ostvariti obostrana korist. Ekaterina Egorova, generalna direktorka kompanije Ikea Jugoistočna Evropa, naglasila je da podrška izbeglicama nije samo moralna obaveza, već i poslovna prilika koja dovodi do raznovrsnije i inovativnije radne snage, što pozitivno utiče na uspeh kompanije.

Mihailo Vesović, zamenik predsednika Privredne komore Srbije se zahvalio svim kompanijama koje pružaju podršku izbeglicama i napomenuo da je neophodno umrežavanje međunarodnih organizacija, institucija, civilnog i privatnog sektora kako bi se razmotrile najbolje prakse podrške izbeglicama i mogućnosti u tom pogledu, koje mogu doneti benefite ne samo izbeglicama, već i privatnom sektoru kod kojeg ESG prakse postaju standard.

Izbeglica sa Kube, pravnik za ljudska prava Fernando Almeida Rodrigez napomenuo je da kao ključnu potrebu čije zadovoljavanje smatraju važnim za dostojanstven život u Srbiji izbeglice navode privatni smeštaj za najranjivije osobe, dok je na drugom mestu njihovih prioriteta mogućnost stručnog usavršavanja kroz organizaciju obuka i kurseva. Zapošljavanje su prepoznali kao treći prioritet po značaju, dok je četvrti podrška pokretanju biznisa, a na petom mestu su javne komunikacije i nefinansijske donacije.

 

Prema podacima UNHCR-a, do kraja 2024. u Srbiji je bilo 1.295 ljudi sa izbegličkim statusom, uključujući i izbeglice iz Ukrajine, dok je trenutno 457 lica u prihvatnim i azilnim centrima kojim upravlja Komesarijat za izbeglice i migracije.  

foto: Tanjug/Strahinja Aćimović