Kontakt ЋИРLATENG
Lokalne zajednice pripremaju se za upravljanje migracijama na lokalnom nivou

Lokalne zajednice pripremaju se za upravljanje migracijama na lokalnom nivou

11.03.2022.

U saradnji Komesarijata za izbeglice i migracije (KIRS) i globalnog programa Nemačke razvojne saradnje “Migracije i dijaspora” (PMD) koji u Srbiji sprovodi GIZ, obezbeđena je podrška za pripremu lokalnih planova za upravljanje migracijama za 18 izabranih lokalnih samouprava. S tim u vezi, u petak, 11.03., održan je drugi dan obuke projektnih timova za izradu lokalnih planova u opštinama Pomoravskog i Severnobanatskog okruga, u Trening centru za migracije KIRS-a u opštini Plandište.  

Pomenuti okruzi suočavaju se sa problemom smanjenja stanovništva uzrokovanim tradicionalnim iseljavanjem u inostranstvo, uglavnom u zapadnu Evropu. 
„Na osnovu Strategije o ekonomskim migracijama RS (2021-2027), a čiju izradu su podržali KIRS i program PMD, pristupilo se izradi i reviziji LAP za opštine i gradove. KIRS podržava lokalno akciono planiranje još  od 2008. godine jer ono predstavlja sponu između jedinica lokalnih samouprava  i nacionalnog strateškog okvira i odražava aktuelne potrebe lokalne zajednice. Na osnovu identifikovanih potreba pristupa se izradi plana koji ima za cilj da unapredi položaj izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika po sporazumu o readmisiji, tražilaca azila i migranata u potrebi. Takođe, plan predviđa i mere za smanjenje odliva stanovništva i praćenje unutrašnih migracija uz korišćenje potencijala dijaspore“, istakla je Sandra Ilić, koordinatorka u KIRS-u. 
Prema statistici Evropske unije o međunarodnim migracijama procenjuje se da je 2019. godine bilo 2,7 miliona imigranata u EU iz zemalja koje nisu članice EU, dok je Nemačka prijavila najveći ukupan broj imigranata (886.300) u istoj godini. Stanovništvo je migriralo zbog ekonomskih, ekoloških, političkih ili društvenih faktora prisutnih u zemlji porekla.  
„Lokalni akcioni planovi utvrđuju potrebe različitih kategorija migranata i predviđaju, između ostalog, mere i aktivnosti lokalne samouprave, kada su u pitanju unapređenje saradnje sa dijasporom, regularne migracije, povratak i reintegracija, zatim rodna ravnopravnost, jednom rečju sveukupno poboljšanje procesa upravljanja migracijama na lokalnom nivou“, rekla je Daniela Kostadinova, projektna menadžerka programa PMD.
Predviđena  podrška u okviru PMD programa obuhvata obuku timova u svakoj lokalnoj zajednici koji će raditi na izradi akcionih planova, a nakon obuke, sledi konsultantska podrška. Jedan opštinski tim sastavljen je od poverenika za izbeglice, članova lokalnih saveta za migracije, zatim ostalih predstavnika lokalnih samouprava, migracionih servisnih centara, kancelarije za lokalni razvoj, kao i ostalih važnih činilaca u lokalnoj zajednici za upravljanje migracijama na lokalnom nivou. 
„Obuka nam je bila veoma korisna zbog izrade novog lokalnog akcionog plana za opštinu Ćupriju, sa obzirom na to da je stari već istekao. Na osnovu lokalnog akcionog plana se dalje aplicira za novčana sredstva za poboljšanje položaja izbeglih i osetljivih grupa, kao i njihovu uključenost u društveni život zajednice. Takođe, lokalno planiranje nam je bitno i radi ekonomskih migracija na lokalu, za prepoznavanje ljudi koji bi ostali i zatim njihovo ekonomsko osnaživanje“, ističe Robertino Stanojlović, Poverenik Opštine Ćuprija. 

Proces pripreme planskih dokumenta obuhvata i opštine Zaječarskog i Borskog okruga, koji su obuku prošli u decembru 2021. godine.