Kontakt ЋИРLATENG
Lokalno planiranje za upravljanje migracijama prioritetno u Opštini Ćuprija

Lokalno planiranje za upravljanje migracijama prioritetno u Opštini Ćuprija

07.04.2022.

 


Opština Ćuprija jedna je od opština koje su se uključile u izradu lokalnog akcionog plana (LAP) za upravljanje migracijama na lokalnom nivou uz podršku Komesarijata za izbeglice i migracije (KIRS) i globalnog programa Nemačke razvojne saradnje “Migracije i dijaspora” (PMD) koji u Srbiji sprovodi GIZ.  

Ovim povodom, u prostorijama Opštine Ćuprija, 7. aprila organizovana je info-sesija za predstavnike relevantnih lokalnih institucija sa ciljem razmene mišljenja i podataka na temu upravljanja migracijama. Među pomenutim predstavnicima našli su se oni iz opštine, Saveta za migracije, Crvenog Krsta, Policijske uprave, Nacionalne službe za zapošljavanje i Centra za socijalni rad. 

Lokalni akcioni planovi kao strateški i akcioni dokumenti u fokusu imaju teme koje su od razvojnog značaja za lokalni nivo kao sto su uključivanje saradnje sa dijasporom, rodne ravnopravnosti, regularne migracije, povratak i reintegracija.  

"Migracije predstavljaju veliki izazov savremenog doba. Zadatak je da se ažuriranjem već postojećih lokalnih akcionih planova, koji se odnose na upravljanje migracijama, unaprede ovi procesi na lokalnu ", rekao je Mihailo Tomašević iz Komesarijata za izbeglice i migracije.

„Mapiranje potreba i procena ugroženosti prioritetnih grupa svakako će doprineti izradi migracionog profila na nivou jedinica lokalne samouprave, što je aktivnost koju KIRS planira da sprovede u narednom periodu. Ovo će značajno doprineti planiranju adekvatnih migracionih politika na lokalu ali će podaci biti od koristi i ostalim zainteresovanim akterima koji se bave analizom migracionih tokova“, objasnio je Milan Timotijević, koordinator u KIRS-u.
U skladu sa Zakonom o upravljanju migracijama RS, kao i nedavno usvojenim Akcionim planom (2021-2023) za sprovođenje Strategije o ekonomskim migracijama RS (2021-2027), jedinicama lokalnih samouprava preporučeno je donošenje ili revizija ovih akata. 

„ Nadamo se da ćemo uz podršku KIRS-a i GIZ-a izraditi novi strateški dokument kako bi se u većoj meri koristili pozitivni efekti koje regularne migracije i uključivanje dijaspore imaju na društveni i ekonomski razvoj. Trenutno na teritoriji Opštine Ćuprija boravi 769 interno raseljenih lica i izbeglica po evidenciji poverenika za izbeglice i Crvenog krsta. Cilj je da im se dodatno pomogne kroz kupovinu kuća, građevinskog materijala i dohodovnih aktivnosti“, istakao je Robertino Stanojlović, poverenik u Opštini Ćuprija. 

U okviru programa PMD u saradnji sa KIRS-om obezbeđena je obuka i konsultantska podrška opštinskim timovima koji rade na izradi LAP-ova u 17 opština Pomoravskog, Severnobanatskog, Zaječarskog i Borskog okruga. Odabrani okruzi imaju dijasporu kao vodeći ekonomski faktor u lokalnim zajednicama. Procenjuje se da izvan Republike Srbije živi između 4,5 i 5 miliona pripadnika dijaspore, koji su u 2019. godini poslali više od 4 milijarde USD, što je 7,8% nacionalnog BDP-a.