Kontakt ЋИРLATENG
Mnogo urađeno na obnovi Prihvatnog centra u Obrenovcu

Mnogo urađeno na obnovi Prihvatnog centra u Obrenovcu

04.02.2017. Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić, šef Delegacije EU Majkl Devenport i ambasadori osam zemalja članica EU posetili su danas novi Prihvatni centar za migrante u Obrenovcu i istakli da je mnogo urađeno na rehabilitaciji tog mesta i prostorija za samo dve nedelje.

Vulin je nakon obilaska centra, zajedno sa ambasadorima Slovačke, Italije, Hrvatske, Velike Britanije, Nemačke, Češke, Italije, Austrije istakao da je, u cilju kontrolisanja bezbednosti i migranata, ali i lokalnog stanovništva, vlada Srbije, donela odluke u smislu pojačane kontrole u prihvatnim centrima.

“Dakle, ko ulazi, ko izlazi, izdavanje odgovarajućih dozvola, registracija, dužine boravka, načina izlaska, vremena povratka. To je normalan kućni red, gde se zna ko je za šta odgovoran i to je najbolji način da se migranti zaštite, kao i da se zaštiti naše lokalno stanovništvo”, rekao je ministar.

Ističe da će se identično ponašanje uvesti u svim prihvatnim centrima i da tu nema nikakve prisile prema bilo kome, već da se radi isključivo o registraciji, izdavanju odgovarajućih dozvola i uspostavljanju kućnog reda, koji na prvom mestu štiti migrante i lokalno stanovništvo.

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić rekao je da se u tom centru obezbeđuju uslovi dostojni čoveka, kako bi veliki broj momaka koji su poslednjih pola godine proveli u izrazito nedostojnim uslovima na autobuskoj stanici imao dobre uslove, a da sada u tom centru ima 570 korisnika, a da su ukupni kapaciteti 750.

Cucić kaže da na sve treba gledati kao na ozbiljnu humanitarnu operaciju, koja je počela u momentu kada je bilo -19 u Beogradu i kada je bilo hladno svima koji žive u kućama, kao i, naravno, onima na otvorenom.

“Kada su došli, nisu nešto puno ni imali da jedu, ali kada su se okupali, dobili čisto odelo i kada su ušli u toplo, dva dana nisu izlazili, nisu tražili ni da jedu. Prema tome, jasno je koliko je bilo važno da se grejanje uspostavi što je moguće pre”, naglasio je Cucić.



Kako je dodao, posle samo dve nedelje, radovi su još u toku, ali i da očekuje da se ceo prostor završi za 10-ak dana, te da je u početku bilo veoma teško zagrejati prostor, da je to bio veliki problem, jer prostorije su visoke 5,5 metara.

“Grejači su grejali baznih pet soba prvih nekoliko dana, a srećom, uz velike napore i lokalne zajednice, TENT-a i svih drugih, dobili smo relativno zadovoljavajuće grejanje. Daleko je to od onoga što nam treba, ali kao što ste videli, niko nam se neće smrznuti”, rekao je Cucić.

Šef Delegacije EU Majkl Devenport istakao je da je ”veoma mnogo” urađeno tokom dve nedelje na rehabilitaciji mesta i prostorija bivše kasarne u Obrenovcu, koja je sada prihvatni centar za migrante.

“Sada smo videli unutra kakvi su uslovi života. Tu je više od 550 momaka od kojih je većina boravila u centru Beograda, čuli smo njihove priče. Mislim da je mnogo urađeno i svi ambasadori zemalja članica EU i ja vrlo smo zahvalni i ministru Vulinu i komesaru Cuciću na prilici da dođemo ovde, da vidimo koliko je urađeno”, rekao je Devenport.

Prema njegovim rečima, EU ima dobru saradnju sa vladom Srbije, koja će se nastaviti, ali ne samo u smislu finansijske pomoći EU, već je reč o kvalitetu saradnje.

“Samo Evropska komisija izdvojila je više od 50 miliona evra od početka migrantske krize, kao i zemlje članice EU koje su izdvojile velike sume i to će se nastaviti. Reč je o kvalitetu naše saradnje, možemo da kažemo da smo veoma impresionirani radom srpskih vlasti i politike prema izbeglicama u Srbiji, to je najbitnije. Vlada se ponaša na human način, sa razumevanjem prema izbeglicama”, rekao je Devenport.

Šef predstavništva UNHCR Hans Fridrih Šoder istakao je da je, od kada je otvoren centar, ostvaren veliki napredak, a da je sledeći korak poboljšavanje usluga koje se pružaju u tom centru, što je, ocenjuje, važno, da bi mogla da se obezbedi sigurnost, kako građana lokalne zajednice, tako i samih izbeglica i migranata.

“Mi poštujemo odlučnost Republike Srbije koja nastavlja da se ponaša prema izbeglicama na isti način i kao i odlučnošt međunarodne zajednice da nastavi da pomaže Srbiji i odgovori na potrebe izbeglica i migranata”, rekao je Šoder.