Kontakt ЋИРLATENG
Najznačajniji rezultati tvining projekta „Podrška nacionalnom sistemu azila u Republici Srbiji“ prikazani na završnoj konferenciji

Najznačajniji rezultati tvining projekta „Podrška nacionalnom sistemu azila u Republici Srbiji“ prikazani na završnoj konferenciji

18.01.2018. Konferencija povodom završetka dvogodišnjeg tvining projekta Evropske unije “Podrška nacionalnom sistemu azila u Republici Srbiji” održana je danas u sali “Beograd” Palate Srbija.  U prisustvu visokih zvaničnika Republike Srbije, zemalja članica Evropske unije - Švedske, Holandije i Slovenije, kao i Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, diplomatskih predstavništava, međunarodnih institucija i predstavnika civilnog društva, prikazani su najvažniji rezultati projekta.

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić rekao je da  je Srbija u potpunosti opredeljena za članstvo u EU i da aktivno učestvuje u projektima koji doprinose vladavini prava i poštovanju ljudskih prava.

"Jedna od ključnih stvari je unapređenje sistema azila u Srbiji", kazao je Cucić i dodao da se sa projektom započelo u septembru 2015. kada se Srbija suočavala s ogromnim prilivom migranata koji su u zemlju dolazili tada ustanovljenom balkanskom rutom.

Komesar je istakao da je tvining projekat bio veoma značajan za Srbiju i u normativnom i u institucionalnom smislu, kao i za sagledavanje potrebe za proširenje kapaciteta i zbog uspostavljanja svakodnevne komunikacije sa drugim agencijama.



„Glavni rezultat projekta je svakako nacrt novog zakona o azilu i privremenoj zaštiti koji srpsko zakonodavstvo u potpunosti usklađuje sa evropskim“, izjavio je načelnik Uprave granične policije Milenko Božović.

Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin rekao je da su Srbiji preneli svoja iskustva rada sa tražiocima azila i pohvalio način na koji Srbija postupa sa tražiocima azila, rekavši da je to uradila na "humanitaran i ljudski način".

Projekat "Podrška nacionalnom sistemu azila u Srbiji" finansirala je Evropska unija u iznosu od milion evra, a sproveli su ga Švedska agencija za migracije, Služba za integraciju i naturalizaciju Holandije i Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije, dok su korisničke institucije Komesarijat za izbeglice i migracije i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije .