Kontakt ЋИРLATENG
Od početka sukoba u Ukrajini kroz Republiku Srbiju je prošlo 148.000 državljana Ukrajine

Od početka sukoba u Ukrajini kroz Republiku Srbiju je prošlo 148.000 državljana Ukrajine

24.02.2023.

Od izbijanja sukoba u Ukrajini prošlo je godinu dana. Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević govorila je o trenutnom stanju kad su u pitanju izbeglice iz Ukrajine i osvrtu na proteklu godinu gostujući u  jutarnjem programu RTS-a.

''Podatke koje je saopštio Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice jeste da je oko 8 miliona ljudi napustilo Ukrajinu  i otišlo iz nje. Najveći broj izbeglica iz Ukrajine otišao je u Rusiju, procenjuje se oko 2.800.000 ljudi, kada su u pitanju evropske zemlje, od toga je najviše njih otišlo u Poljsku milion ipo i Nemačku nešto više od milion.  Kroz Srbiju je u toku ovih godinu dana prošlo preko 148.000 Ukrajinaca, a od toga je 26.000 prijavilo boravište u našoj zemlji. Komesarijat za izbeglice i migracije je u stalnom kontaktu i vodi računa o 4.500 Ukrajinaca koji se nalaze na privatnom smeštaju, kao i o onima koji se nalaze u kolektivnom smeštaju predviđenim za građane Ukrajine u Vranju'', rekla je komesarka Stanisavljević.

U ovom Centru za azil trenutno boravi  75 lica,a  19 dece ide u školu. Prema podacima Kancelarije za azil do sada je ukupno 1.231 lica iz Ukrajine dobilo odluku o privremenoj zaštiti. U smeštajnim objektima Komesarijata obezbeđena im je ishrana, zdravstvena zaštita, odeća, obuća, higijenski artikli, okupacione i edukativne aktivnosti, pomoć pri uključivanju dece u redovan sistem obrazovanja, internet, psihološka podrška, kao i pristup drugim pravima i uslugama, dodala je komesarka.

Srbija je adekvatno reagovala kada je u pitanju prihvat građana Ukrajine kojima je pomoć potrebna i pre svega je na samim graničnim prelazima deljena pomoć svim građanima, napravljeni su i lifleti na ukrajinskom i ruskom jeziku koji se tiču mogućnosti zbrinjavanja i ostalih usluga kada uđu u Srbiju. Kada je počeo sukob u Ukrajini , u instrukcijama koje je Komesarijat za izbeglice i migracije poslao svim lokalnim samoupravama, posebna stavka se odnosila na obraćanje pažnje o maloletnicima bez pratnje, te da je neizostavno da se odmah kontaktira nadležni Centar za socijalni rad.

Komesarka je podsetila da je Vlada Republike Srbije donela odluku o privremenoj zaštiti građana Ukrajine, koja je omogućena po zakonu o Azilu iz 2018. godine, čime je naša zemlja ujedno i prvi put aktivirala ovakav vid zaštite izbeglih osoba. "Omogućeno je da imaju boravak od godinu dana, besplatno obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i uključenje na tržište rada”, zaključila je komesarka.