Kontakt ЋИРLATENG
Održan 16. Radni sastanak poverenika za izbeglice i migracije, 22-24. marta na Kopaoniku  i obeleženo 30. godina od osnivanja KIRS

Održan 16. Radni sastanak poverenika za izbeglice i migracije, 22-24. marta na Kopaoniku i obeleženo 30. godina od osnivanja KIRS

25.03.2022.

Nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije novog koronavirusa, Komesarijat za izbeglice i migracije organizovao je redovni godišnji Skup poverenika na kojem su razmatrane sve najvažnije teme iz oblasti migracija. U isto vreme, Komesarijat je obeležio 30 godina od svog osnivanja. 

Šesnaesti Radni sastanak poverenika za izbeglice i migracije održan je od 22. do 24. marta 2022. godine na Kopaoniku uz prisustvo oko 400 učesnika i 45 organizacija i institucija. 

U plenarnom delu, okupljenima se videoporukom obratio ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, predsednik Radne grupe za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova. Vulin je naglasio da zaposleni u Komesarijatu  " kroz posao koji obavljaju vraćaju veru u ljude i humanost" i zahvalio im se na tome što su uvek tu kad sve posustane, spremni da pruže pomoć i podršku.

- Vratiti veru u ljude, vratiti veru u čovečnost, u postojanje nade, vratiti veru u postojanje humanosti je cilj koji je veći od onog parčeta hleba, skloništa i mesta koje ponudite svakom nevoljniku ne pitajući ga ni za veru, ni naciju, a često ne pitajući ni za ime - naglasio je ministar Vulin.

Na Skupu su govorili Radomir Ratko Dmitrović, ministar za brigu o porodici i demografiju, Veljko Odalović, generalni sekretar Skupštine Srbije i predsednik Komisije za nestala lica, Mirko Janić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Igor Popović, pomoćnik šefa Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Brigit Kuhar, projekt menadžerka Delegacija Evropske unije u Srbiji, Darko Petrović, program menadžer Regionalnog stambenog programa Banke za razvoj Saveta Evrope, Ričard Koli, direktor Švajcarske Kancelarije za saradnju sa Republikom Srbijom, Miloš Lučić, ministasr za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Davor Čordaš, direktor Republičkog Sekretarijata za raseljena lica i migracije Republike Srpske, Tatjana Vukobratović Spasojević, zamenica državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Republike Hrvatske, Budimirka Đukanović, predstavnica Vlade Crne Gore i koordinatorka RSP u CG, Augusta Feterston, viša savetnica za ljudska prava i nediskriminaciju Misije OEBS u Srbiji, Lidija Marković, šefica Kanceralije Međunarodne organizacije za migracije u Srbiji, Stefani Krause, v.d. šefa Predstavništva UNHCR- a u Srbiji, Jozi Eševeri Brghard, zamenica direktorke UNICEF-a za Srbiju, primarijus dr. Periša Simonović, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" i Dušan Kovačević, direktor Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru. U ime prisutnog nevladinog sektora Skup je pozdravio Vladimir Petronijević, izvršni direktor Grupe 484, dok se video porukom uključio Magnus Ovilijus, direktor Evropske mreže za migracije.

Šesnaestom radnom sastanku poverenika za izbeglice i migracije prisustvovali su Petr Doležal, konzul Ambasade Češke Republike u Srbiji, Andreas Nađi, EMLO Beograd, Erol Arduk, UNHCR Priština, Duško Ćutilo, direktor Fond za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu, pukovnik Slađan Hristov, načelnik Odeljenja za civilno-vojnu saradnju Vojske Srbije, narodni poslanik Dragoslav Acković, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova/granične policije, Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva zdravlja, načelnici mačvanskog i nišavskog okruga, Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, Srpskog narodnog vijeća, Svetske zdravstvene organizacije, Vojne ustanove "Dedinje", Crvenog krsta Beograda,  Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Prištini, Instituta društvenih nauka, Grada Beograda, UNHCR-a Priština, GIZ-a, UNDP-a, UNFPA-a, ASB-a, IDC-a, DRC-a, EPTISA-a i drugi.  

Nakon dvosatnog uvodnog dela, Skup je nastavljen radnim sastancima i panel diskusijama gde su razmatrane najvažnije teme, među kojima i aktuelna situacija u Ukrajini i pomoć ukrajinskim izbeglicama koji su zbog ratnih sukoba u toj zemlji utočište potražili u Srbiji.

Organizaciju 16. radnog sastanka poverenika za izbeglice i migracije podržala je Banka za razvoj Saveta Evrope i Međunarodna organizacija za migracije.