Kontakt ЋИРLATENG
Održana obuka za zaposlene u Komesarijatu na temu borbe protiv trgovine ljudima

Održana obuka za zaposlene u Komesarijatu na temu borbe protiv trgovine ljudima

09.05.2025.

 

U Trening centru u Plandištu 8. i 9. maja 2025. godine održana je dvodnevna obuka za zaposlene u Komesarijatu za izbeglice i migracije Republike Srbije na temu „Borba protiv trgovine ljudima“. Obuka je organizovana u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ) u okviru projekta „Podrška EU u jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu“.

Učesnike su na početku obuke pozdravili pomoćnica komesara Bojana Ćirić, Marko Tanasković iz Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima, Ana Konstantinović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Vuk Raičević iz GIZ-a.

Pomoćnica komesara Bojana Ćirić istakla je da Komesarijat kontinuirano ulaže napore u jačanje kapaciteta zaposlenih u azilnim i prihvatnim centrima, kako bi odgovor na složen fenomen trgovine ljudima bio pravovremen, sveobuhvatan i efikasan.

'' Komesarijat za izbeglice i migracije redovno sprovodi sastanke i sesije za podizanje svesti migrantske populacije na temu trgovine ljudima, u saradnji sa međunarodnim i nevladinim organizacijama. Prilikom prijema u centar kao i sve vreme boravka lica u centru, radno angažovani u Komesarijatu informišu lica o njihovim pravima, obavezama i opasnostima trgovine ljudima. Takođe, u svim azilnim i prihvatnim centrima obezbeđen je prevod na jezike koje korisnici razumeju - arapski, farsi, paštu,'' rekla je pomoćnica Ćirić.

Ona je podsetila da su tokom 2024. godine sprovedene tri specijalizovane obuke iz ove oblasti, koje je pohađalo ukupno 57 zaposlenih u Komesarijatu.

Tokom obuke, učesnici su imali priliku da, kroz predavanja i praktičan rad, unaprede znanja o ulogama i nadležnostima relevantnih institucija u zaštiti žrtava trgovine ljudima, prepoznavanju rizičnih praksi, značaju pravovremene identifikacije i međusektorske saradnje, kao i o postupanju sa ranjivim grupama, naročito decom bez pratnje.

Ova obuka je još jedan korak u cilju osnaživanja zaposlenih za pravovremenu i adekvatnu reakciju, ali i važna prilika za razmenu iskustava i povezivanje sa relevantnim institucijama i organizacijama.