Kontakt ЋИРLATENG
Održane tri regionalne radionice u okviru konsultacija u procesu izrade ''Programa za integraciju povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji za period 2024-2026''

Održane tri regionalne radionice u okviru konsultacija u procesu izrade ''Programa za integraciju povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji za period 2024-2026''

20.10.2023.

Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije je u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) organizovao tri regionalne radionice, u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, u okviru konsultacija u procesu izrade ''Programa za integraciju povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji za period 2024-2026''.

Konsultativni proces je organizovan u okviru projekta '' Jačanje nacionalnih i lokalnih sistema za podršku delotvornoj društveno-ekonomskoj integraciji povratnika na Zapadnom Balkanu'', koji finansira Evropska unija.

Cilj radionice je da se kroz konsultativni proces za zainteresovanim stranama, uz učešće predstavnika civinlog društva, kao i predstavnika ranjivih grupa iz povratničke zajednice, kroz realizaciju tri regionalne fokus grupe, doprinese boljem planiranju i pripremi novog nacionalnog programa Komesarijata za izbeglice i migracije za reintegraciju povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji za period od 2024-2026 godine. Program za reintegraciju povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji je važan mehanizam podrške povratničkoj zajednici u Srbiji i ključan planski i strateški dokument u pogledu socijalne i ekonomske reintegracije povratnika.

Miloš Mihajlović, načelnik odeljenja za primarni prihvat i ostvarivanje prava povratnika po readmisiji Komesarijata istakao je da treba ojačati komunikaciju između nacionalnog i lokalnog nivoa do samih krajnjih korisnika.

''Cilj ovih konsultacija je da okupimo romske aktiviste, organizacije civilnog društva i sve relevantne institucije koje su najbolje upoznati sa sporazumom readmisije i koji najbolje znaju probleme sa kojima se povratnici suočavaju. Na radionicama smo imali izuzetne impute za budući program, i nama je cilj da sve te mere koje smo čuli od predstavnika organizacija civilnog društva i romskih aktivista budu implementirani u ovaj program i da na taj način stvorimo jedan učinkoviti-održiv program koji će dati efekat na lokalni i na nacionalni nivo, kada su u pitanju povratnici. Takođe, želim da se zahvalnim UNDP-u na podršci koju su nam pružili u organizaciji ovih radionica'', rekao je Miloš Mihalović.

Preporuke, primeri dobrih praksi i informacije su prikupljene od 68 predstavnika organizacija civilnog društva, jedinica lokalnih samouprava i lokalnih mehanizama za inkluziju Roma sa ciljem efikacnijeg i integrisanijeg pristupa u programima podrške reintegracije povratnika.