Otvaranje izložbe „Sećanja u slici“ i promocija knjige „Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života“
23.04.2025.Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije, Nataša Stanisavljević, prisustvovala je danas otvaranju izložbe „Sećanja u slici“ i promociji četvrte knjige iz edicije „Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života“, koja je održana u Kući kralja Petra I.
Dvojezične publikacije pod nazivom „Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života“- Knjiga broj 4 i izložba slika pod nazivom „Sećanja u slici“ su rezultat projekta „Novi pristupi memorijalizaciji“ koje realizuje Udruženje porodica nestalih i poginulih lica „SUZA” u saradnji sa Centrom za razvoj demokratskog društva „Europolis“.
„Izložba i nova knjiga nisu samo umetnički i dokumentarni prikazi već i duboko lična svedočanstva porodica nestalih i poginulih Srba u ratovima devedesetih u Hrvatskoj koje već decenijama žive sa gubitkom i bolom. Njihova snaga leži u autentičnosti, emociji i istini koju prenose budućim generacijama. Ovaj događaj je snažan podsetnik da bol ne prestaje s vremenom, da čekanje traje, a potreba za istinom i pravdom ostaje živa. Komesarijat za izbeglice i migracije već više od dvadeset godina sarađuje sa Udruženjem „Suza“, podržavajući njihove aktivnosti, časopise, parastose i sve napore usmerene na očuvanje glasa žrtava i njihovih porodica. Za Komesarijat, to nije samo institucionalna obaveza, već i duboka ljudska dužnost, rekla je komesarka Nataša Stanisaljević.
Projekat „Novi pristupi memorijalizaciji“, koji kroz literarni i likovni izraz oživljava sećanja, predstavlja važan doprinos kulturi pamćenja, pomirenju i razumevanju. Slike kao likovna dela i priče kao literarna dela imaju psihološku ulogu da povežu članove porodica sa svojim najmilijim poginulim ili nestalim. Likovna i literarna dela sadrže autentična svedočenja i motive iz života stradalih lica.
Program nastoji da doprinese suočavanju sa nasleđem ratne prošlosti i informisanju javnosti o ratnom stradanju stanovništva putem promovisanja novih oblika memorijalizacije. U direktnom radu sa žrtvama i članovima njihovih porodica, kroz projekat su nastala likovna i literarna dela koja su posvećena memorijalizaciji i očuvanju sećanja na žrtve ratnih stradanja. Knjiga donosi 15 novih svedočenja kao korak bliže zajedničkom cilju — da ni jedan život ne ostane zaboravljen i da se stradanje srpskih porodica u ratovima devedesetih nikada više ne ponovi.
Izložbi su prisusvovali i Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije, Gojko Pantović, rukovodilac projekta „Podrška EU izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu" u Srbiji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Ljubomir Miladinović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije, Ognjen Gogić ispred Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis“, kao i porodice žrtava.