Kontakt ЋИРLATENG
Predstavnik Komesarijata za izbeglice i migracije na sednici Odbora za stabilizaciju i pridruživanje u Briselu

Predstavnik Komesarijata za izbeglice i migracije na sednici Odbora za stabilizaciju i pridruživanje u Briselu

12.07.2023.

Uroš Živković, rukovodilac Grupe za migracije i evrointegracije prisustvovao je sastanku Odbora za stabilizaciju i pridruživanje, u sastavu delegacije Republike Srbije koji je predvodila Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije i glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.

Sastanak je održan 11. jula 2023. godine u Briselu. Na sastanku se razgovaralo o najvažnijim aspektima procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, a delegaciju Srbije činili su predstavnici više od 10 državnih organa, predstavnici Narodne skupštine i organa pravosuđa.

Na sastanku je naglašeno da je pitanje upravljanja migracijama jedno od najvažnijih političkih pitanja u procesu pridruživanja Srbije EU, dok su aktivnosti i rezultati Republike Srbije najbolje ocenjeni upravo u ovoj oblasti.

Uroš Živković je predstavio dosadašnje rezultate Komesarijata u upravljanju migrantskom krizom sa posebnim akcentom u obezbeđivanju adekvatnih materijalnih uslova prihvata, radu na unapređenju standarda smeštaja u centrima za azil i prihvatnim centrima, kao i procesima integracije lica koja su dobila azil u Srbiji. Pored toga, predstavljene su aktivnosti u jačanju saradnje sa Agencijom EU za azil, kao i potpisivanje administrativnog aranžmana sa Evropskom migracionom mrežom. Komesarijat će u narednom periodu nastaviti sa jačanjem sopstvenih kapaciteta za upravljanje migracijama kroz jačanje ljudskih i institucionalnih resursa kroz migracioni trening centar u Plandištu i za obavljanje poslova dobrovoljnog povratka migranata u zemlje porekla.

Veći akcenat će se u narednom periodu staviti i na reintegraciju naših državljana povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji i podršku organizacija civilnog društva u tom smislu.

Posebno smo istakli važnost podrške EU u procesima upravljanja migracijama u Republici Srbiji i tražili smo da se ona nastavi i u narednom periodu, gde će ključni prioriteti biti unapređenje standarda smeštajnih kapaciteta i pratećih usluga centara za azil i prihvatnih centara, sa posebnim akcentom na ranjive kategorije. Preneta je i poruka da EU mora da omogući pristup državama kandidatima svojim fondovima u oblasti azila i migracija, posebno imajući u vidu značaj Zapadnog Balkana za sveobuhvatno upravljanje migracijama i opštu bezbednost Evropske unije.   

Najznačajnija nadležnost Komesarijata ostaje unapređenje uslova života izbeglica sa teritorije bivše Jugoslavije i interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije i tražena je dodatna podrška EU u njihovoj zaštiti kroz višegodišnji operativni program u okviru IPA III za period 2024-2027. godine. Istaknuta je i važnost Regionalnog stambenog programa i regionalnog pristupa rešavanju problema izbeglica, raseljenih lica, kao i rasvetljavanja slučajeva nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije.