Kontakt ЋИРLATENG
Srbija nastavlja da uspešno upravlja migracijama

Srbija nastavlja da uspešno upravlja migracijama

17.12.2021.

I šestu godinu zaredom od velikog migratornog talasa tokom kojeg je kroz Sribju prošlo više od milion migranata, Srbija nastavlja uspešno da upravlja migracijama na svojoj teritoriji. To je prepoznala i Evropska komisija koja je i ove godine u Izveštaju o napretku Srbije ka EU ponovo pohvalila način na koji se Srbija nosi sa izazovima migracija.

Na današnji dan u 13 prihvatnih i centara za azil boravi 4.578 migranata, od toga 322 dece. Prema nacionalnoj strukturi najviše ih je iz Avganistana 35 %, Sirije 22 %, Bangladeša 11% i Pakistana 7%. Svako od migranata koji je prošao kroz centre kojima upravlja Komesarijat za izbeglice i migracije, a od januara 2021. godine do sada ih je evidentirano 64.303, dobio je smeštaj, hranu, odeću, medicinsku negu i human pristup onih koji sa njima rade. Deca koja borave u centrima upisana su u redovne školske programe, a migranti su bili među prioritetnim grupama za vakcinaciju protiv KOVID-a 19.

Komesarijat za izbeglice i migracije zahvaljuje svima na pomoći i podršci u poslovima koje obavlja. Kad je reč o upravljanju migracijama, Komesarijat se pre svega zahvaljuje Radnoj grupi za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova, kao i Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu odbrane, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, kao i drugim državnim institucijama i organizacijama. Zahvalni smo na podršci i saradnji i jedinicama lokalne samouprave, međunarodnim organizacijama i donatorima, pre svih Evropskoj uniji, partnerima na projektima, nevladinom sektoru, kao i onima koji su prepoznali potrebe i pomogli lokalnim zajednicama.

Briga Komesarijata su i najugroženije izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, kao i interno raseljeni sa Kosova i Metohije, kojima nastavljamo da pomažemo iz budžetskih i donatorskih sredstava. Do sada je krov nad glavom dobilo 24.499 porodica, a više od 22.600 je ekonomski osnaženo.

Migracije su izazov sa kojim se suočava cela međunarodna zajednica. Srbija će nastaviti  da se prema ovom globalnom fenomenu odnosi na human način, poštujući međunarodno pravo i težeći najvišim standardima u prihvatu i zbrinjavanju onih koji su u potrebi. A takvih, nažalost, još uvek ima mnogo. Prema procenama Komesarijata, još 5.900  izbegličkih porodica iz Bosne i hercegovine i Hrvatske, i 15.850 raseljeničkih porodica sa Kosova i Metohije nalaze se u potrebi stambenog zbrinjavanja.