Kontakt ЋИРLATENG
U  Nišu svečano uručeni ključevi od 75 stanova namenjenih izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i  Republike Hrvatske

U Nišu svečano uručeni ključevi od 75 stanova namenjenih izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske

02.08.2021.

U Nišu su danas, 2.8.2021. svečano uručeni ključevi od 75 stanova namenjenih izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske sa prebivalištem na teritoriji Grada Niša. Stanovi su sagrađeni u okviru Regionalnog stambenog programa (RSP) u Republici Srbiji, potprojekat 5.

Sredstva za izgradnju stanova obezbeđena su iz donatorskog Fonda Regionalnog stambenog programa, čiji je najveći donator Evropska unija. Vrednost građevinskih radova je 1 518 000 evra, a izvođač radova je konzorcijum “SZTR Quba invest i Modulor” d.o.o.

Svečanom uručenju ugovora prisustvovali su Nikola Selaković, ministar spoljnih poslova i predsednik Komisije za koordinaciju procesa trajne integracije izbeglica, Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije, Dragana Sotirovski, gradonačelnica Niša, Gerhard Salcer, programski menadžer cektora za operacije Delegacije Evropske unije u Srbiji, Ružica Banda, predstavnica Misije OEBS-a u Srbiji, Stefan Almehagen Sandstad, prvi sekretar ambasade Kraljevine Norveške u Srbiji, Dušan Kovačević, direktor Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru d.o.o. i drugi.

„Život ne može da čeka, i zato je važno da smo uprkos raznim nedaćama nastavili punim intenzitetom da sprovodimo Regionalni stambeni program“, istakao je komesar Cucić, dodajući da će posao biti nastavljen istim tempom.

Komesarijat za izbeglice i migracije je u Nišu do sada, budžetskim i donatorskim sredstvima, trajno stambeno zbrinuo 425 izbegličkih porodica koji su ovde došle devedesetih godina, tokom ratnih sukoba na prostoru bivše SFRJ.

Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu. Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.